Дома Здравје Научниците пресметале се: Не јадете во овој период, ќе се здебелите

Научниците пресметале се: Не јадете во овој период, ќе се здебелите

4619
0

Научниците пресметале се: Не јадете во овој период, ќе се здебелите

Кога јадете може да биде исто толку важно како и она што го јадете

Студијата опфати детална статистика за зачестеноста и времето на оброците

Наизменичното постење го зафати целиот свет со невреме, ветувајќи не само губење на тежината, туку и подобра контрола на шеќерот во крвта. И додека многумина сè уште се држат до традиционалните три главни оброци во денот, новото истражување ја нагласува важноста на времето на оброците, а не само содржината, или, со други зборови, кога јадете може да биде исто толку важно како и она што го јадете. Во општество каде што секоја минута е важна, понекогаш најдоброто време за јадење е она што се вклопува во вашиот распоред, но ако се обидувате да изгубите тежина, новата студија сугерира дека постојат одредени периоди од денот за јадење што може да ја попречат вашата тежина. планови за загуба.

Целта на истражувањето

Истражувањето спроведено на Универзитетот Ewha Womans во Сеул, кое ќе биде објавено во јуни во списанието The Journal of Nutrition, Health and Aging, имаше за цел да истражи како времето на оброците и спиењето можат да влијаат на зголемувањето на телесната тежина. Иако е докажано дека доволно одмор го ресетира телото, ги регенерира клетките и промовира рамнотежа на хормоните и метаболизмот, истражувачите се прашуваа дали јадењето кога треба да спиеме ќе го направи спротивното.

  • Современите социјални фактори, како што се продолженото работно време, работата во ноќните смени и сеприсутната употреба на електронски уреди, доведоа до доцна навечер јадење и недостаток на сон, а со тоа ја влошија деноноќната неусогласеност и поврзаните здравствени ризици – велат авторите на студијата, додавајќи дека деноноќно неусогласеност се јавува кога природниот внатрешен часовник на телото е нарушен, често поради навики како што се будење и јадење доцна навечер.

Поголемо влијание врз мажите

За да ја истражат оваа врска, научниците собрале податоци од големо истражување во кое учествувале 9.474 возрасни лица, со просечна возраст од 54 години. Студијата опфати детални статистички податоци за зачестеноста и времето на оброците, како и процентот на калории во секој поединечен оброк. Тие, исто така, го следеа времетраењето на спиењето и го споредија со зголемување на телесната тежина. Тие ги следеле испитаниците три и пол години подоцна, а во тој период нешто помалку од 10 отсто од нив развиле дебелина. Резултатите не се воопшто охрабрувачки за љубителите на доцните ноќни грицки. Оние кои јаделе после 21 часот имале 20 проценти поголема стапка на дебелина, особено ако тогаш консумирале повеќе од вкупниот дневен внес на калории, а грицкањето доцна навечер повеќе влијаело на мажите и нивниот ризик да станат дебели се зголемил за 34 проценти.

Жените, од друга страна, имале поголема веројатност да акумулираат сало на стомакот поради грицкањето доцна во ноќта, а исто така биле изложени на поголем ризик од дебелеење доколку спијат помалку од шест часа навечер. Спиењето од минимум осум или повеќе часа за двата пола е поврзано со пониски стапки на дебелина. Интересно е тоа што и мажите и жените јаделе повеќе од четири пати на ден во просек, така што бројот на оброци или епизоди на јадење не влијаел на прекумерниот внес на калории. Научниците на тој начин дошле до заклучок дека неправилните навики за јадење и спиење влијаат на нивото на хормоните кои можат да доведат до дебелеење.

Квалитет на спиење

  • Нашето откритие ја нагласува важноста од елиминирање на лошите ноќни навики во исхраната и спиењето минимум осум часа во спречувањето на дебелината – велат научниците.

Но, постојат начини да се ослободите од таквите навики. Можете да го подобрите квалитетот на спиењето со отстранување на паметните телефони од спалната соба и со затемнување и ладење на просторијата. И ако апсолутно мора да јадете нешто пред спиење или среде ноќ, направете го тоа здрава ужина што ќе ви помогне да заспиете. Јаткастите плодови, переците со малку маснотии и хумусот се одлични идеи за брза ужина која нема да го наруши нивото на шеќер во крвта. Друг начин е да пиете малку чај од камилица или сок од вишна пред спиење за да ви помогне да се опуштите. Конечно, погрижете се да јадете редовно во текот на денот бидејќи една студија покажа дека мажите кои јаделе обилен ручек имале помал ризик да станат дебели од оние кои јаделе помалку за ручек.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име