Дома Психолошки совети Науката потврди: Сезоната во која сте родени ги одредува вашиот карактер и...

Науката потврди: Сезоната во која сте родени ги одредува вашиот карактер и здравје…

175
0

Зошто сезоната е важна за нашиот карактер и здравје?
Во текот на годината, мажите (особено жените) стануваат различни со промена на изложеноста на сончева светлина.

Научниците од Будимпешта сметаат дека недостатокот на светлина има влијание врз развојот на детето за време на бременоста на мајката. Интересно е што времето на раѓање влијае на нивото на допамин и серотонин, хормони на среќа и добро расположение кај луѓето.


Соодветно на тоа, научниците од Универзитетот во Аликанте во Шпанија ја дефинираа врската помеѓу годишниот период во кој сте родени и нејзината врска со 27 различни хронични болести.

 1. Зима
  Родените во зима се сметаат за помалку темпераментни од оние родени во други периоди од годината. Во овој период недостасува доволно количество сончева светлина. Како резултат, луѓето родени во зима се повеќе склони кон промени во расположението и депресија.
  Луѓето родени во зима често имаат проблеми со варењето, кардиоваскуларните болести и мигрена.
 2. Пролет
  Сите луѓе родени во пролет, скоро секогаш се добро расположени. Родените во март, април и мај често стануваат оптимисти. Кога станува збор за здравјето, тие се повеќе склони кон астма, катаракта, ревматизам и артритис.
 3. Лето
  Луѓето родени во лето гледаат на светот позитивно. Сепак, тие се исто така склони на промени во расположението. Во мал број случаи, исто така, може да се појават ментални болести како што се биполарно растројство или манична депресивна психоза.
  Најчесто страдаат од хроничен бронхитис и болести на уринарниот тракт.
 4. Есен
  Луѓето родени во есен се генерално многу темпераментни и експлозивни. Добрата вест е дека, благодарение на недостаток на сончева светлина, луѓето родени во септември, октомври и ноември не се склони кон депресија или ментални болести.
  Тие се склони кон болести како што се астма, тумори, анемија и кардиоваскуларни заболувања.
Претходна објаваПосна пица со домати…
Следна објава18 интересни факти за лимонадата, што ќе ве натера да ја сакате уште повеќе…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име