Дома Здравје Народен рецепт за стомачни проблеми, хемороиди, запек, висок холестерол, неплодност, анемија, астма...

Народен рецепт за стомачни проблеми, хемороиди, запек, висок холестерол, неплодност, анемија, астма и бронхитис

1127
0

Народен рецепт за стомачни проблеми, хемороиди, запек, висок холестерол, неплодност, анемија, астма и бронхитис.

СУВИ СМОКВИ ВО маслиново масло

Смоквата со маслиново масло е типична за крајбрежните области, но ако е толку здрава за крајбрежните луѓе, зошто да не и за сите други. Бактериите во органите за варење и неплодноста се дел од проблемите, каде што оваа комбинација на овошје и масло дава резултати. Некои жени велат дека овој природен лек им помогнал да имаат деца.

Смоквата е интересно и високо ценето сочно овошје. Некои ги сакаат, некои не. Многумина го чуваат во градината како украсно растение, поради карактеристичните егзотични лисја. Растението најдобро успева во топлите предели, во близина на морето, но може да се одгледува и во континенталните региони. Проблемот е што е чувствителен на ниски температури.
Смоквите содржат многу калциум, калиум, цинк и се добар извор на железо, бета каротен, Ц, А, Е и К витамини. Сувите смокви се многу покалорични од свежите, па затоа треба да се јадат во ограничени количини.
Смоквите го подобруваат варењето, помагаат при хемороиди и придонесуваат за регулација на холестеролот. Смоквата има благо лаксативно дејство. Што се однесува до содржината на калциум, што е значајно, смоквите можат да ги заменат млечните производи (ако некој не може да ги толерира). Смоквите се сметаат за афродизијак. Млекото од смокви има способност да ги елиминира брадавиците. Има луѓе кои се алергични на смокви, па затоа треба да се внимава.

Рецепт за суви смокви во маслиново масло

Ставете ги сувите смокви (до 40 парчиња) во тегла, а потоа истурете маслиново масло до врвот на теглата. Затворете и чувајте вака 40 дена. Смоквите ќе апсорбираат многу маслиново масло. После тоа пред секој оброк се јаде по една смоква. Многумина ќе речат дека ова не е вкусно, но е корисно. Дефинитивно треба да внимавате да го користите најквалитетното маслиново масло за овој рецепт, како и висококвалитетните суви смокви.
Овој стар народен рецепт може да помогне при стомачни проблеми, хемороиди, запек, висок холестерол, неплодност, анемија, астма и бронхитис.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име