Дома Здравје Народен лек на АНТИЧКИТЕ МАИ: Остатоците од овој зеленчук секогаш ги фрлате

Народен лек на АНТИЧКИТЕ МАИ: Остатоците од овој зеленчук секогаш ги фрлате

542
0

Народен лек на АНТИЧКИТЕ МАИ: Остатоците од овој зеленчук секогаш ги фрлате, а не сте ни свесни дека го чисти ЦЕЛОТО тело од БАКТЕРИИ, додека килограмите само паѓаат!

Во исхраната на старите Маи најзастапена била пченката.

Пченкарната свила често се фрла бидејќи луѓето не се запознаени со нејзините лековити својства. Секако, никогаш не би го направиле тоа кога би знаеле за што е добар нејзиниот чудотворен чај, кој е многу едноставно направен. Чајот од пченка од свила е познат лек уште од 5000 година п.н.е.


Пченкарната свила може да ви помогне во борбата против многу болести. Добрата работа е што пиењето на овој чај нема никакви штетни ефекти врз нашиот организам. Пченкарната свила, во форма на чај, е еден од најсилните природни диуретици. Со конзумирање на овој чај, количината на излачена урина може да се зголеми неколку пати во еден ден, без никакви штетни последици. Пченкарната свила е антиинфламаторно и ги штити и смирува уринарните патишта и бубрезите.

Го забрзува производството на урина без да го иритира уринарниот систем. Покрај тоа, помага и за исфрлање на камења во бубрезите.
Чајот од пченка од свила може да ви помогне да ослабете, а идеален лек е доколку за неколку дена треба да се облечете во фустан кој по зимската сезона е тесен. Ќе ги исфрлите токсините и вишокот течности, а ќе се ослободите и од целулитот.


Пченкарната свила понекогаш се користи во лечење на бенигна хиперплазија на простатата, против хепатитис, како антидијабетик кај дијабетес, против мокрење во кревет, поволно делува и на проблеми со срцето, го намалува високиот крвен притисок, го ублажува заморот и го намалува нивото на лошиот холестерол.

Малку познати симптоми на висок холестерол: Најмногу ќе ги забележите на НОЗЕТЕ!


Начин на подготовка и употреба на чај
Една кафена лажичка пченкарна свила прелијте ја со шолја (200 ml) ладна вода и загрејте ја додека не зоврие. Покријте го садот и оставете го да отстои 10 минути. Процедете и пијте шолја незасладен чај три пати на ден. Со пиење на овој чај, за само еден ден, количината на излачена урина може да се зголеми неколкукратно без никакви штетни последици. Не се препорачува пиење чај неколку часа пред спиење. Вкусот може да се подобри само со лимон.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име