Дома Живот Направете го овој едноставен ТЕСТ и проверете дали вашето ТЕЛО е доволно...

Направете го овој едноставен ТЕСТ и проверете дали вашето ТЕЛО е доволно ХИДРИРАНО

965
0

Се препорачува да се пијат два литра вода дневно. Сепак, во виорот на секојдневните обврски, можете да заборавите на редовното посегнување по чаша или шише. Може да се случи нашето тело да не е соодветно хидрирано. Многу е лесно да се провери. Само следете го овој едноставен тест.

Научниците велат дека треба да консумираме просечно 1,5-2 литри течност дневно. Тоа се околу шест или осум чаши. Тешко е да се биде систематски, бидејќи вода пиеме само кога сме навистина жедни. Сепак, водата за пиење е исклучително важна. Обезбедува правилно функционирање на телото и има корисни својства за кожата.

Симптоми на пиење недоволна количина на вода
Премалку вода може да доведе до замор, болка и вртоглавица. Се разбира, ова сè уште не е состојба на дехидрација која е многу посериозна. Симптоми на дехидрација се:

општо чувство на замор
сува уста
зголемена жед
намалено мокрење
намалена секреција на солзи
сува коза
запек
вртоглавица
главоболка

Како можете да знаете дали пиете доволно вода?
Постои едноставен тест кој се прави на површината на кожата (тест за истегнување на кожата). Тоа е опишано на веб-страницата на Националната медицинска библиотека.

Стиснете ја кожата на задниот дел од раката со палецот и показалецот.
Држете неколку секунди, а потоа отпуштете го.

Ако кожата се врати во нормала веднаш по штипкањето, можете да дишете, вашето тело е правилно хидрирано. Ако деформацијата трае некое време, треба брзо да посегнете по чаша вода.

Според Националната медицинска библиотека, показател за хидратација на телото може да биде таканаречениот тургор на кожата, односно нејзината цврстина и еластичност, кои се одговорни за можноста за промена на обликот на кожата и итно враќање во нормала. Недостатокот на вода на клеточно ниво е знак за абнормален тургор. Ова води до фактот дека на кожата и треба време да ја врати својата природна форма.

Погледот на … урината е исто така корисен за проценка на статусот на хидратација на телото. Ако е бистар и без мирис – количината на вода во телото е соодветна. Темната урина со силен мирис е сигнал дека треба да ја смените течноста.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име