Дома Здравје Навики кои го саботираат вашето здравје

Навики кои го саботираат вашето здравје

515
0

Знаеме дека вашата цел е да изгледате најдобро, затоа внимавајте да не ги повторувате грешките кои можат долгорочно да влијаат на вашето здравје и вашиот изглед…

Премалку или премногу закуски

Грицките кои се пожелни во правилната исхрана и кои често ви помагаат да го избркате чувството на глад помеѓу главните оброци, мора добро да се вреднуваат квалитативно и квантитативно. Не ги избегнувајте бидејќи тоа може да доведе до прејадување за време на главното јадење.

Исто така, избегнувајте вашата ужина да биде нездрава закуска или чоколадо. Испијте чаша свежо цедено овошје, јадете стапчиња од целер или морков или грицкајте неколку јаткасти плодови.

Нема доволно вода

Водата е потребна за што поуспешно согорување на калориите. Дури и ако јадете правилно, неколку помали оброци дневно, недостатокот на вода може да биде катастрофален. Дехидрацијата ќе го забави вашиот метаболизам, а тоа значи и побавно согорување на калориите.

Пијте најмалку осум чаши вода дневно или барем една чаша после секој оброк и ужина. Ако ви е тешко да следите колку вода сте испиле, чувајте една голема стомна или шише вода само за себе, бидејќи така најдобро ќе видите колку сте испиле досега и колку повеќе ви треба.

Избегнувајте млечни производи

Многумина кои следат диета или следат диета избегнуваат млечни производи поради нивните масти, но истражувањата покажаа дека зголеменото ниво на калциум придонесува за согорување на масти и калории. Ако не сте сигурни дали треба да консумирате млечни производи или не, консумирајте барем оние со намалена содржина на масти.

Пречесто мерење

Добро е да ја следите вашата тежина, но навистина нема потреба да се мерите секој ден. Ако штотуку сте почнале да вежбате и внимавате на исхраната, секојдневното мерење може да изгледа крајно фрустрирачко бидејќи вишокот килограми не исчезнуваат преку ноќ.

Мерете се секоја недела или на секои 10 дена и бидете задоволни со секој килограм помалку. Слабеењето е долгорочен процес кој бара силна волја, упорност и дисциплина. Придржувајте се до горенаведеното и не грижете се за рамнотежата на вагата секој ден!

Прескокнување на појадокот

Овој оброк е најважен од сите оброци во денот и затоа ни случајно не го прескокнувајте. Докажано е дека луѓето кои не го прескокнуваат појадокот имаат постабилна и поздрава тежина од оние кои го прескокнуваат.

Избегнувањето на појадокот ќе резултира со силно чувство на глад што ќе ве искушува да јадете нешто нездраво или премногу од нешто. Не гладувајте или прескокнувајте оброци, туку јадете здрава храна распоредена во неколку оброци!

Претходна објаваЛесна терапија против депресија
Следна објаваХрана која предизвикува непријатен мирис на телото

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име