Дома Здравје МРЗЛИВИ ЦРЕВА И МАСТИ ОКОЛУ ПОЛОВИНАТА: Напиток кој ги исфрла ТОКСИНИТЕ од...

МРЗЛИВИ ЦРЕВА И МАСТИ ОКОЛУ ПОЛОВИНАТА: Напиток кој ги исфрла ТОКСИНИТЕ од телото!

6030
0

МРЗЛИВИ ЦРЕВА И МАСТИ ОКОЛУ ПОЛОВИНАТА: Напиток кој ги исфрла ТОКСИНИТЕ од телото!

За вишокот килограми, особено за оние околу стомакот, често ги обвинуваме мрзливите црева кои го спречуваат согорувањето на мастите и исфрлањето на токсините од телото.


Нутриционистите тврдат дека постои многу едноставно решение. Одговорот лежи во здрав коктел со сливи, кои треба да ги консумирате за појадок. Обидете се да го пиете овој напиток навечер и наутро на празен стомак.

Компоненти:

  • 6 сливи
  • 2 лажици овесна каша
  • 1 лажица ленено семе
  • 1 кафена лажичка какао
  • 300 мл кефир/јогурт

Подготовка:

Истурете ги сливите со 100 мл вода. Кога водата ќе зоврие оставете ги да отстојат 10 минути.

За тоа време, истурете овесна каша, мелен лен и какао. Додадете 300 мл јогурт или кефир.

Сливите ситно исечкајте ги и додајте ги во смесата, па оставете го коктелот во фрижидер да отстои преку ноќ. Консумирајте го наутро на празен стомак.

По желба можете да додадете и цимет.

Овој напиток го забрзува метаболизмот, а поволно делува и на кожата, косата и ноктите.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име