Дома Психолошки совети Мозокот ужива во мала тишина

Мозокот ужива во мала тишина

704
0

Истражувањата покажуваат дека секојдневните звуци од околината предизвикуваат поголема штета отколку што сме свесни

Ние сме програмирани да слушаме некои звуци во секојдневниот живот без да ги забележиме. Звукот на ТВ, радио или толпи луѓе на улиците, мобилни телефони, сообраќај, бучава од улица, бучава од куќата на соседот… звуците се постојани и насекаде. Затоа не сфаќаме што им прави оваа прекумерна стимулација на нашите мозочни клетки.

Научните истражувања покажуваат дека овие звуци предизвикуваат поголема штета отколку што сме свесни. Дали таа штета може да се поправи? Замислете да не треба да гледате телевизија или да слушате радио или да имате сопствен мобилен телефон.

Да се ​​биде далеку од технологијата некое време и во контакт со себе. Тишината ти го дава тоа. Еве што се случува со личност која поминува само 2 часа дневно во тишина.

  1. Тишината ни помага да се смириме и да се чувствуваме посмирени

Кога би можеле да си дозволиме еден или два часа тишина секој ден, би направиле многу за нашиот ум и тело. Во тишина нашиот мозок почнува да се прилагодува на помирна состојба на битие и тогаш се чувствуваме опуштено и смирено.

Во оваа состојба, ние го регулираме дишењето само со забавување на нашиот мозок, наместо да се фокусираме на стресни настани. Може дури и да се чувствуваме поспани.

  1. Тишината ги поправа мозочните клетки

Докажано е фактот дека тишината има моќ да ги подмладува и поправа мозочните клетки. Ако поминеме два часа дневно во тишина, мозокот ќе започне со процесот на поправка, меморијата ќе почне да се подобрува, ќе бидете одморени и ќе се зголеми толеранцијата на стрес.

Посилен мозок значи посилно тело. Сè започнува во тие мали сиви ќелии. Тие реагираат на она на што ги изложуваме. Значи, ако го храниме мозокот со добра храна (фигуративно кажано), тој ќе стане здрав и ќе се забави процесот на стареење.

  1. Тишината обезбедува повеќе задоволство на долг рок

Дали сте зависни од ТВ, радио и паметни телефони, конзоли за игри и слично. Оваа можност постои бидејќи тоа е модерен начин на живот и не можеме лесно да го избегнеме.

Размислете каков би бил вашиот живот без бесмислени емисии и вести од ТВ? Ако ги исфрлиме од нашите животи, ќе најдеме подобри начини да го поминуваме времето или со семејството и пријателите или со самите себе.

  1. Тишината ги подобрува нашите 5 сетила

Кога седиме во тишина, всушност стануваме свесни за нашата околина, но во друга димензија. Слушаме звуци кои досега не сме ги забележале – звукот на ветрот или можеби листовите нежно се допираат еден со друг, гранките од дрвјата се движат, можеби далечниот звук на животно…

Ако сме во град, можеме да почнеме да внимаваме на секој звук, но на конструктивен начин. Не само што ни се подобрува слухот, туку и сите други сетила се префрлаат во друга димензија и тогаш го извлекуваме максимумот од нив. Можеме да видиме работи што не сме ги забележале досега. Тишината ги чисти нашите сетила и ги деблокира.

  1. Тишината го подобрува нашето внимание

Кога седиме мирни, на нашиот мозок му го даваме токму она што му треба: фокус. Тоа доаѓа природно. Фокус – не значи размислување за нешто конкретно, тоа не е вид на фокус што се обидуваме да го постигнеме за време на медитацијата. Тоа е различен фокус, каде што на умот всушност му е дозволено да талка од мисла до мисла.

Но, ќе забележите во пракса, намерно или ненамерно, дека вашето темпо се намалува и тоа ќе се одрази навнатре на многу поздрав начин. Ова ќе ви помогне да го подобрите вашето внимание и способност да се концентрирате. Откако ќе ги подобрите овие вештини, вашата способност за учење ќе почне да расте, а исто така и вашата меморија.

  1. Тишината не прави поискрени

Не можете да избегате од вашите најдлабоки мисли кога седите во тишина. Во одреден момент, ќе сфатите дека сте навистина сè поотворени за вашите чувства, мисли, вашите желби, вашите жалење, вашата тага…

Кога поминувате време сами во тишина, почнувате да се гледате себеси – не како одраз во огледало, туку како да се гледате со различни очи. Очите на вашиот ум. Како што ќе научите да бидете искрени со себе, вашите комуникациски вештини ќе се подобрат, не само со себе, туку и со остатокот од светот.

Ќе можете подобро да ги идентификувате вашите проблеми, а ќе можете да им пристапите на помирен и поразумен начин на кој лесно ќе наоѓате решенија.

  1. Тишината го успорува нашето брзо темпо

Во нашите бурни животи, ние сме преоптоварени со работа, семејни проблеми, проблеми што ни ги предизвикуваат другите луѓе, затоа што живееме во брзање и ни поминува животот. Треба да го забавиме и да го вкусиме секој сегашен момент.

Тишината ни помага во тоа. Ги смирува нашите тела и не релаксира. Стануваме посвесни за сегашниот момент и тој не учи да го цениме „сега“.

Претходна објаваРецепт: Полнето пилешко од рерна
Следна објаваОвие намирници и животни навики го нарушуваат варењето и создаваат ЗАПЕК!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име