Дома Здравје Може ли само еден витамин да спречи деменција?

Може ли само еден витамин да спречи деменција?

2340
0

Деменцијата е прогресивна и исцрпувачка болест која може да биде погубна и за поединците и за семејствата. Затоа, мора да се погрижиме никој во светот да не страда од сериозен недостаток на витамини, вели научникот.

Деменцијата е една од најчестите причини за смрт во светот. Адекватниот внес на витамин Д може да биде клучно и евтино решение за спречување на оваа болест, стои во заклучокот на новата студија, пишува Дојче веле.

Околу 17 проценти од случаите на деменција би можеле да се спречат ако луѓето земаат доволно количество витамин Д. Првата студија во светот што го докажува тоа беше спроведена од Универзитетот во Јужна Австралија. Научниците открија директна врска помеѓу деменцијата и недостатокот на витамин Д – а со тоа и важен и ефтин пристап за превенција.

Деменцијата е хроничен или прогресивен синдром кој доведува до влошување на когнитивните функции, размислувањето и меморијата со возраста. Повеќе од 55 милиони луѓе ширум светот страдаат од деменција, а секоја година се дијагностицираат 10 милиони нови случаи.

Како недостатокот на витамин Д влијае на мозокот

Студијата, која беше поддржана од Британскиот национален совет за здравство и медицински истражувања, анализираше податоци од 294.514 учесници од Велика Британија, а целта беше да се испита ефектот на витаминот Д врз здравјето на мозокот – односно ризикот од деменција и мозочен удар. Најголем дел од испитаниците во истражувањето биле жени на возраст од 60 до 73 години, со и без хронични заболувања.

Се покажа дека хроничниот недостаток на витамин Д (под 25 nmol/L) не е поврзан со помал волумен на мозокот, но донекаде го зголемува ризикот од мозочен удар. Најважното откритие е дека анализата открила причинско-последична врска помеѓу недостатокот на витамин Д и појавата на деменција.

Целосните резултати од студијата неодамна беа објавени во The American Journal of Clinical Nutrition . За водачот на студијата, професорката Елина Хипенен , резултатите покажуваат колку витаминот Д е важен во спречувањето на деменција и дека постои апсолутна потреба за борба против неговиот недостаток, кој сè уште постои во многу делови од светот.

„Навистина, кај британската популација забележавме дека до 17 проценти од случаите на деменција можеле да се избегнат доколку нивото на витамин Д се подигне на нормала – 50 nmol/L“, објаснува овој научник.

Улогата на витаминот Д

Секое ново истражување покажува колку витаминот Д е важен за менталното и физичкото здравје, нагласува Хипенен. „Витаминот Д е хормон прекурсор за кој се одредува сè поширок спектар на позитивни ефекти, вклучувајќи го и здравјето на мозокот.

„Деменцијата е прогресивна и изнемоштена болест која може да биде погубна и за поединците и за семејствата. Затоа, мораме да се погрижиме никој во светот да не страда од сериозен недостаток на витамин Д“, заклучува Хипенен, додавајќи: „На повеќето од нас веројатно е добро, но за секој кој од која било причина можеби не добива доволно витамин Д од сонцето. изложеноста, прилагодувањата на исхраната можеби не се доволни и веројатно ќе треба да земате додатоци“.

Користејќи ја оваа сеопфатна анализа, таа и нејзиниот тим можеа уште еднаш да покажат дека нешто толку евтино и лесно достапно како додатоците на витамин Д – може да има огромно влијание врз глобалното здравје.

Според новите бројки, околу 1,8 милиони луѓе во моментов живеат со деменција во Германија. Повеќето од нив страдаат од Алцхајмерова болест.

Според германското здружение за Алцхајмерова болест, минатата година на околу 440.000 луѓе им била дијагностицирана деменција, а имало многу помалку – околу 300.000 нови случаи. Причината зошто овој број е значително поголем отколку во претходните публикации е првенствено тоа што дијагностиката е значително подобрена во последните години.

Покрај тоа, има значително повеќе заболени помлади од 65 години отколку што се мислеше, моментално повеќе од 100.000 луѓе.

Претходна објаваПротив опаѓање и за побрз раст: Најдобра домашна маска за оштетена коса
Следна објаваШто значи спиењето за вашиот имунолошки систем?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име