Дома Здравје Можеби имате тромб без да знаете: Овие симптоми непогрешливо откриваат

Можеби имате тромб без да знаете: Овие симптоми непогрешливо откриваат

1198
0

Можеби имате тромб без да знаете: Овие симптоми непогрешливо откриваат дека вашиот живот е во опасност.

Тромбозата е многу подмолна болест и обично се открива во завршна фаза, но сепак постојат симптоми кои можат да предупредат дека можеби ја имате оваа болест.

Згрутчувањето на крвта се тивки убијци. Тие можат да се манифестираат на различни начини и да доведат до сериозни компликации.
-Пушењето, високиот крвен притисок и одредени лекови, како што е естрогенот, го зголемуваат ризикот од појава на згрутчување на крвта. Познавањето на симптомите може да ви го спаси животот – изјавил доктор Шон Марчес, а пренесува порталот „EatThis“.

Може да имате згрутчување на крвта и да не го знаете тоа.
-Згрутчувањето на крвта најчесто се наоѓа во нозете и го блокира снабдувањето со кислород до околното ткиво. Сепак, површни или згрутчување на крвта во област на телото без засегнато ткиво понекогаш може да останат незабележани. Згрутчувањето на крвта што не покажува никакви симптоми е особено опасно бидејќи, ако не се лекува, може да доведе до сериозни компликации во белите дробови или мозокот.
Кои се раните симптоми?

Веројатно ќе го игнорирате заморот, потењето, отежнато дишење или вртоглавица по умерена или интензивна активност. Меѓутоа, ако тие се појавуваат често, особено додека се одмарате или правите некоја лесна активност, не треба да ги игнорирате овие симптоми.

Згрутчувањето на крвта во белите дробови се нарекува белодробна емболија и го спречува кислородот да влезе во крвта. Белодробната емболија може да биде фатална ако не се лекува брзо“, рече Марчес.


Ако не сте сигурни за знаците на згрутчување на крвта, отечената или обезбојувана кожа на екстремитетот може погрешно да ја сметате за повреда или да игнорирате мала промена на бојата или температурата на ногата. Сепак, тие исто така може да бидат знаци на длабока венска тромбоза или згрутчување на крвта што се формирало длабоко под кожата и ја блокира крвта да стигне до здравото ткиво.


-Доколку почувствувате еднострана остра болка, црвенило, оток или топла кожа во одредена област, веднаш контактирајте го вашиот лекар. Длабока венска тромбоза може да доведе до белодробна емболија или посериозни проблеми, вклучително и гангрена.


Згрутчувањето на крвта може да се заглави во крвните садови во мозокот, кои се стеснуваат со масни наслаги. Може да настанат и поради траума на главата или удари кои предизвикуваат потрес на мозокот.

Загрижени сте за губење на косата? Овој клинички докажан факт може да биде одговорот што го баравте

Бидејќи згрутчувањето на крвта спречува оксигенираната крв да стигне до делови од мозокот, може да се чувствувате вртоглавица, збунетост или да имате проблеми со гледањето или зборувањето. Згрутчувањето на крвта во мозокот може да предизвика широк спектар на невролошки проблеми, од општа слабост до мозочни удари. Доколку почувствувате нешто необично, побарајте лекарска помош што е можно поскоро – советува Марчес.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име