Дома Здравје МНОГУ ЈА ИМААТ ОВАА НАВИКА ВО ТОАЛЕТ, А НЕ ЗНААТ ДЕКА ГО...

МНОГУ ЈА ИМААТ ОВАА НАВИКА ВО ТОАЛЕТ, А НЕ ЗНААТ ДЕКА ГО УНИШТУВА ЗДРАВЈЕТО: Воопшто не го правете ова, еве какви се последиците!

5534
0

Како да знаете дали одите премногу често во тоалет?
Како да знаете дали одите во тоалет премногу често или премалку? Што е знак дека нешто не е во ред? Тоа го разбираме кога треба да одите во тоалет, тогаш навистина треба, но кога е тоа проблем? Дали одите во тоалет – и само „за ред“,

Специјалистот откри колку често треба да одите во тоалет и како тоа да го правите на здрав начин.

Предолго задржување на урината на крајот може да ги ослаби мускулите на мочниот меур, објаснува специјалистот. Исто така, може да доведе до проблеми како што се инконтиненција и неможност целосно да се испразни мочниот меур. Држењето урина за екстремно долг временски период може да предизвика и инфекции на уринарниот тракт поради акумулација на бактерии.

Џорџи сподели „нормални навики на мочниот меур“ таа објаснува:

  • Отворањето на мочниот меур на секои два до три часа се смета за нормално. „Ако останувате подолго или пократко од тоа, кој било крај на спектарот може да доведе до дисфункција на карличниот под “, вели таа.


Па, како да знаете дали имате здрав мочен меур?

  • Она што сакаме да го видиме е дека кога ќе го отворите мочниот меур, вашиот поток трае осум до 10 секунди, не започнува и не запира – тоа е континуиран проток – и на крајот се чувствувате празно – додава таа.

Циститис или инфекција е воспаление на мочниот меур кое обично е предизвикано од бактериска инфекција и е типична појава во студената сезона од годината.

Претходна објаваТРИ КЛУЧНИ СИМПТОМИ КОИ СЕ ПОЈАВУВААТ ВО НОЌ И УКАЖУВААТ НА ДИЈАБЕТЕС:
Следна објаваКАКО ДА ЈА НАМАЛЕТЕ ТЕМПЕРАТУРАТА НА ПРИРОДЕН НАЧИН: Еве ТРИ антички трикови во кои сите веруваат!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име