Дома Здравје Многумина грешат: Еве каде не треба да чувате лекови

Многумина грешат: Еве каде не треба да чувате лекови

273
0

Многумина грешат: Еве каде не треба да чувате лекови
Правилното складирање на лековите е од суштинско значење за да се зачува нивната ефикасност и вашето здравје


Многу луѓе често несвесно грешат кога ги чуваат лековите, а едно од најнеобичните места е кујната. Сепак, фармацевтите предупредуваат дека бањата не е подобар избор, иако можеби е вообичаен.

Лековите не треба да се изложуваат на високи температури или висока влажност, бидејќи тоа може да доведе до губење на нивната ефикасност. Наместо тоа, повеќето лекови претпочитаат ладни и суви места, со температури меѓу 15 и 25 степени Целзиусови.

Ако сакате да ги зачувате вашите лекови на оптимален начин, еве неколку совети:

Избегнувајте ја бањата : високата влажност во бањата може да ја наруши ефикасноста на лековите, па затоа е подобро да најдете друго место за нивно складирање.

Фрижидер за одредени лекови : Лековите за кои е потребно чување во фрижидер треба да се ставаат таму според упатствата на пакувањето или советите на лекарот.

Заштита од светлина и топлина : Чувајте ги лековите подалеку од директна светлина и топлина за да ја зачувате нивната стабилност.

Обрнете внимание на промените : Доколку забележите промени во бојата, мирисот или конзистентноста на лекот, не користете го, туку консултирајте се со фармацевт или лекар.

Организирајте ги вашите лекови : Поделете ги лековите според нивната намена и чувајте ги одделно за да избегнете грешки при употреба.

Проверете го рокот на употреба : Редовно проверувајте го рокот на употреба на лековите и навреме заменете ги со ново пакување.

Правилното складирање на лековите е од суштинско значење за да се зачува нивната ефикасност и вашето здравје. Бидете внимателни и одговорни при складирањето, за секогаш да имате при рака ефективни лекови кога ви се потребни

Претходна објаваДневен хороскоп за понеделник 14 август! Возбудливи љубовни врски за Биковите, финансиска добивка за Раковите и што ја чека Водолија
Следна објаваВода од банана како ѓубриво: многу корисна за вашите растенија

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име