Дома Здравје Млекото со жалфија ќе ве спаси од постојана кашлица

Млекото со жалфија ќе ве спаси од постојана кашлица

550
0

Млекото со жалфија ќе ве спаси од постојана кашлица

Лековитите својства на жалфија се припишуваат на широк спектар на активни супстанции

Силниот и експресивен мирис на жалфија може да го убеди и најтврдоглавиот скептик дека тоа е лековито растение. Потекнува од Медитеранот и се користи во народната медицина уште од античко време. И денес е еден од најчесто користените пијалоци во лекувањето на голем број здравствени проблеми. Чајот од жалфија се гаргара за лекување на воспалено грло. Многу успешно се користи и за третман на афтозни улкуси во устата. Потоа потребно е неколку пати на ден да се плакне устата со чај од жалфија. Има заштитно дејство на црниот дроб, а се користи и во неговото лекување. Оваа билка исто така помага во намалување на високата концентрација на шеќер во крвта, а исто така промовира добро расположение и когнитивни способности.

Лековитите својства на жалфија се припишуваат на широк спектар на активни супстанции, меѓу кои се издвојуваат розмаринската и уросолната киселина. Првиот има изразено антиоксидантно, а вториот антиинфламаторно дејство. Треба да се спомене и дека есенцијалните масла од жалфија покажуваат антибактериско дејство.

Лековита напивка

Напитокот добиен со варење жалфија во млеко се покажал како ефикасен против кашлица и како експекторанс помош.

Состојки:

1 супена лажица лист жалфија
300 мл млеко
Подготовка:

Во тенџере ставете ги листовите жалфија, прелијте ги со млеко и ставете ги да се варат. Кога млекото ќе зоврие, тргнете го од оган и поклопете.
По 15 минути, процедете.
По желба можете да додадете мед. Пијте топло.
Покрај во текот на денот, овој напиток се препорачува да се пие пред спиење.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име