Дома Нега и убавина Миењето на лицето со шампон против првут ги отстранува акните

Миењето на лицето со шампон против првут ги отстранува акните

860
0

За разлика од другите популарни трендови, овој всушност има медицинска основа.

Активните состојки во шампонот против првут имаат антимикробно дејство, исто како и некои производи наменети за нега на кожата на лицето

Каде на друго место би налетале на ваква идеја освен на социјалните мрежи? Неодамна, tiktoker Elyse Myers објави видео во кое објаснува како се ослободила од акните миејќи го лицето со шампон против првут. Таа додава и дека акните се вратиле кога престанала да ги користи и дека сега се враќа на „проверениот и ефективен метод“. Прашавме и експерт дали е можно шампонот против првут навистина да ги отстранува акните.

Што е толку добро во шампонот против првут за акни?
За разлика од другите популарни трендови, овој всушност има медицинска основа. Двете главни активни состојки кои се наоѓаат во шампоните против првут се цинк пиритион и селен сулфид . Двете соединенија имаат антигабични својства и се ослободуваат од првутот со уништување на габите кои предизвикуваат воспаление и доведуваат до лупење на скалпот, објаснува дерматологот Џошуа Цајхнер за Бирд . “Индивидуалните шампони против првут содржат антимикробни состојки кои можат поволно да влијаат на клиничкиот тек на болеста на ‘вообичаените акни’. Тоа се првенствено циклопироксоламин, соединенија на селен, пироктоноламин и слични соединенија кои покажуваат антимикробно и антиинфламаторно дејство”, објаснува др . Јосип Зекиќ специјалист по дерматовенерологија спец.mag.pha. , сопственикотд-р. Зекиќ КЛИНИКА .

Како овие состојки се справуваат со акните?
Пред се, важно е да се напомене дека не се сите акни исти, односно постојат различни причини кои предизвикуваат обични акни. Бактериските акни се разликуваат од акните предизвикани од габите, но може да изгледаат исти бидејќи симптомите се исти – црвени воспалени точки исполнети со гној. Иако изгледаат исто на кожата, габичните акни не се предизвикани од батерии, туку од посебен вид на габа која е одговорна и за појавата на првут. Кога потта и лојот ќе завршат во порите, тие создаваат идеална почва за размножување на габи кои потоа предизвикуваат воспаление и појава на болни мозолчиња.

Доколку не сме сигурни дали се работи за бактериска или габична акна, можеме да се обратиме до специјалисти за помош. Друга опција е да пробате антимикробни производи, а ако акните се исчистат, тоа се габични акни, а ако не исчезнат и по неколку недели, тоа се бактериски акни, објаснува Цајхнер.

Цинк пиритионот и селен сулфидот го спречуваат прекумерниот раст на габите на лицето и на тој начин ја спречуваат појавата на нови воспаленија и акни. Иако ефикасни во контролирањето на акните, шампоните против првут не треба да ги користат сите со акни. Исто како и на скалпот, овие шампони можат да имаат ефект на сушење и да предизвикаат иритација доколку имате многу чувствителна кожа. Особено внимателни треба да бидат луѓето чија кожа е многу сува, а доколку забележите дека таа уште повеќе се суши, веднаш престанете да користите.

„Треба да се напомене дека на пазарот постојат специјализирани лосиони, гелови, пени, креми за чистење и нега на кожа склона кон акни кои ги содржат овие но и други корисни состојки кои благотворно делуваат на кожата склона кон акни, како што е ретинолот. , соединенија на азелаична и млечна киселина, пробиотици, билни екстракти како силимарин и слично“, додава дерматологот Зекиќ и препорачува дека сепак е најдобро да се користат производи кои се специјално дизајнирани и тестирани за специфичен дерматолошки проблем . „Задолжително посетете дерматолог за да се уверите дека сте на вистинскиот пат. Покрај тоа, не заборавајте дека разновидна и здрава исхрана со многу зеленчук, низок внес на шеќер и препорачан внес на чиста вода има значително влијание за здравјето и изгледот на вашата кожа“, советува тој.


Како да го користите шампонот против првут за миење на лицето?

Доколку сепак сакате да пробате шампон против првут на вашето лице, дерматологот Цајхнер предупредува дека треба внимателно да го користите за миење на лицето и полека да го внесете во вашата рутина. Кога купувате ваков шампон, погрижете се да ги содржи наведените активни состојки. Не мора целосно да го замените миењето за лице со шампон, доволно е да користите шампон најмалку три пати неделно. Не е потребно разредување на шампонот пред употреба, исто како кога ја миете косата со него. Нанесете малку шампон на влажно лице и потоа добро измасирајте и исплакнете. По миењето задолжително нанесете хидратантна крема на лицето за да не се исуши, а доколку забележите некакви несакани ефекти веднаш престанете да користите.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име