Дома Живот Метаболизмот се забрзува, а килограмите ИСЧЕЗНУВААТ

Метаболизмот се забрзува, а килограмите ИСЧЕЗНУВААТ

470
0

Метаболизмот се забрзува, а килограмите ИСЧЕЗНУВААТ: Чајот со цимет подготвен ВАКА дава НЕРЕАЛНИ резултати.

Чајот од цимет за слабеење е одличен начин да се ослободите од вишокот килограми и да се подготвите за пролетната сезона.

Кога станува збор за слабеење, сите експерти се согласуваат на истото – без промена на исхраната и физичката активност, не е логично да се очекуваат долгорочни резултати. Токму поради оваа причина, повеќето таканаречени „брзи“ диети често резултираат со јо-јо ефект, односно зголемување на телесната тежина во рекордно време.


Меѓутоа, доколку навистина решивте оваа пролет да го средите вашето тело и да изгубите упорни „зимски“ килограми, покрај намалената диета и задолжителната физичка активност, може да ви помогне и чајот од цимет кој може да придонесе и да нема негативни последици.

Циметот има низа придобивки за организмот, а на врвот на листата е борбата против тврдоглавите масти. Истражувањето спроведено во 2012 година покажало дека овој зачин освен што е одличен за зајакнување на имунитетот, намалување на шеќерот и холестеролот во крвта, е моќен согорувач, ја подобрува циркулацијата и позитивно делува на запек и го намалува чувството на глад.


Овој напиток рамномерно ги топи наслагите од сите делови на телото, особено вишокот килограми во пределот на желудникот, но само доколку се конзумира на правилен начин.


Како да се подготви чај од цимет?
За најдобри резултати, експертите препорачуваат да го подготвите со лимон за дополнително да го подобрите процесот на слабеење и да го консумирате до 4 пати на ден. Секако, доколку ви пречи лимонот, слободно консумирајте го и без него.
Компоненти:

  • Чаша вода
  • Лажичка мед
  • Половина лимон
  • 1 стапче цимет

Подготовка:
Ставете стапче цимет во вода и почекајте да зоврие. После тоа, додадете мед и исцедете лимон. По желба можете да додадете и малку ѓумбир или бибер за уште подобар ефект. Напитокот за слабеење е подготвен. Консумирајте по една шолја дневно. Најдобро би било тоа да го правите наутро бидејќи на овој начин го забрзувате метаболизмот.

За МИРЕН СОН


Доколку го пиете помеѓу оброците, циметот служи за потиснување на чувството на глад и внесување на непотребни калории, а се препорачува и да се пие пред вежбање или прошетка.

Исто така, дури и ако пиете чај од цимет еднаш дневно, во вечерните часови, придобивките се тоа што ја спречува потребата од доцна „грицкање“, а неговата ефикасност ќе трае и во текот на ноќта и ќе делува на согорување на масните наслаги.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име