Дома Твој готвач Медењаци: Едноставен рецепт за десерт кој ќе ве врати во детството

Медењаци: Едноставен рецепт за десерт кој ќе ве врати во детството

605
0

Ви пренесуваме едноставен рецепт за вашето омилено колаче – медени колачиња.

Состојки:
– 3 јајца

– 200 гр мед

– 500 гр интегрално брашно

– 200 гр шеќер

– 2 лажички сода бикарбона

– 3 лажици кисела павлака

– малку цимет

– 125 гр путер

Подготовка:
Сите состојки се замесуваат во компактно тесто и се остава да отстои тестото еден час.

Од тестото обликувајте топчиња, притиснете го малку меѓу дланките и ставете ги во плех посипен со брашно.

Печете 10 минути на 180 степени.

Претходна објаваЖивотот со синдром на полицистични јајници – ова се работите што треба да ги знаете
Следна објаваЦитат од Алберт Ајнштајн што секој треба да го следи

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име