Дома Здравје Мајчина душица – помага при мигрена, несоница, анемија …

Мајчина душица – помага при мигрена, несоница, анемија …

369
0

Мајчината душица е растение кое првенствено им помага на жените. Тој е силен антисептик за внатрешните респираторни и урогениталните органи.

Ова растение делува на организмот стимулирајќи ги менталните и физичките функции и можете да го користите на повеќе начини. Мајчината душица е растение со висина од 20 до 30 см. Цветовите на ова растение имаат силен и пријатен мирис, но вкусот е малку горчлив. Медицински состојки од мајчина душица се наоѓаат во лисјата и цветовите.

Мајчината душица е богата со железо, калциум и други лековити состојки. Позитивно влијае на разни болести.

На пример, помага при невроза, депресија и алкохолизам. Чајот од мајчина душица или сируп позитивно влијае на астма, бронхитис и туберкулоза. Нивниот ефект во овие случаи е повеќекратен: го олеснува искашлувањето, смирува силна кашлица и спречува понатамошно ширење на воспалението. Исто така ја регулира и стимулира менструацијата , а се користи за лекување на мигрена, болести на бубрезите, анемија, несоница и ревматизам.

Чај од мајчина душица…

Ставете околу 2 гр мајчина душица (или 1 до 1,5 лажички) во чаша, прелијте со топла вода и оставете да стои некое време . Пијте чај три пати на ден за максимален ефект, а можете да додадете лажица мед и сок од половина лимон.

За плакнење на усната шуплина…

Потопете 5 гр мајчина душица во 1 дл вода преку ноќ , и исцедете ја наутро. Користете ја течноста за плакнење на грлото или за плакнење на нечистотиите на кожата на лицето.

Мало предупредување на крајот – препаратите на ова растение не треба да ги земаат луѓе со многу осетлив желудник и оние кои имаат проблеми со функцијата на црниот дроб .

Претходна објаваРуско чудо од 90 ката: Запознајте го највисокиот облакодер во Европа!
Следна објаваДокажано е дека ова хоби најдобро го намалува стресот…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име