Дома Здравје МАСТ од НЕВЕН: Велат дека не постои кожна болест која овој природен...

МАСТ од НЕВЕН: Велат дека не постои кожна болест која овој природен препарат нема да ја смири

861
0

МАСТ од НЕВЕН: Велат дека не постои кожна болест која овој природен препарат нема да ја смири

Маста од невен е нешто што секој од нас треба да го има во своето домаќинство, навистина е исклучителен повеќенаменски препарат од светот на природата.

Латинското име на невен е Calendula officinalis, тој е многу лековит, се користи во различни форми како масло или чај и нашол широка примена во козметиката, лекувањето на органите за варење, особено кај хемороидите.

Во антиката била ценета како растение кое се користи за подмладување, па дури и храната била украсена со нејзините ливчиња.

Многумина велат дека маслото од невен е најдобриот мелем за кожата и дека не постои кожна болест што не помага.

Употребата на мелем и креми од невен е прифатена и од лекарите на современата медицина, токму поради тоа што ова растение има антимикробно, антиоксидантно и антибактериско дејство.

УПОТРЕБА НА МАСЛО ОД НЕВЕН :

Терапевтската употреба на невенот потекнува од древниот Египет, од каде што се проширила во Европа. Невенот традиционално се користи во форма на крем од невен за бавно зараснување на рани, гребаници, исекотини, пченки, брадавици и сите други состојби кои бараат регенерација на кожата.

Се користи и за разни кожни болести како дерматоза, акни и егзема. Мастата од невен за вени се користи подеднакво за проширени вени и хемороиди, како и за рани на потколениците, за чиреви на кожата.

Ја обновува и мукозната мембрана, па се користи и за чир на дуоденумот и желудникот, за рани во устата и за вагинално плакнење.

Цветовите на невенот се жолти бидејќи содржат каротеноиди, кои во организмот се претвораат во витамин А. Овој витамин е антиоксиданс кој го спречува оштетувањето на клетките и често се користи за зачувување на видот и за подобрување на функцијата на очите.

Календулата ги намалува стомачните грчеви, се користи за менструални болки и тегоби предизвикани од жолчката. Се користи и во мешавини од чај за малигни заболувања. Се користи кај астма.

Ладниот чај од невен се користи за миење на очите, за воспалителни состојби на окото, за миење рани на устата, афти. Маслото од невен се користи и за габични заболувања или како чај за миење на мукозните мембрани и кожата погодена од габи.

Чајот од невен се користи и за заболувања на црниот дроб и заразна жолтица. Делува и како благ седатив, а се користи за напнатост, нервоза и несоница.

За време на бременоста, помага да се спречи формирањето на стрии на бутовите и стомакот, а потоа нанесувањето масло од невен е многу ефикасно.

Хемороидите најчесто се јавуваат за време на бременоста, а при првите знаци на печење и чешање на анусот превентивно може да се користи домашна маст од невен за хемороиди.

Како да направите маст од невен дома

Кога правите лосион од невен, мора да внимавате да не се прегрее.
Маслото и цветните ливчиња мора полека да се загреваат на тивок оган за да се избегне нивното готвење.

КРЕМ ОД НЕВЕН И МАСЛИНОВО:

ОД СОСТОЈКИТЕ ЌЕ НИ ТРЕБААТ:

2 чаши ливчиња од невен (не цели цветови)
1 шолја маслиново или масло од коноп
1/4 шолја грутки од пчелин восок
10 капки есенцијално масло од лаванда

ПОДГОТОВКА НА МАСЛО ОД НЕВЕН:

Во тенџере од нерѓосувачки челик ставете ги ливчињата од невен и посипете ги со масло.
Потоа ставете го на тивок оган и промешајте ја содржината за да се соедини се.

Обрнете внимание на меурчињата во маслото за да бидете сигурни дека температурата е соодветна бидејќи не треба да биде повисока од температурата на која почнуваат да се појавуваат мали меурчиња.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име