Дома Здравје Маслиновото масло и лимонот е комбинација која ги чисти органите и ја...

Маслиновото масло и лимонот е комбинација која ги чисти органите и ја намалува болката во зглобовите

370
0

Маслиновото масло и лимонот е комбинација која ги чисти органите и ја намалува болката во зглобовите


Комбинацијата на овие две намирници помага и против болки во зглобовите бидејќи молекулата олеоканталфенол, која се наоѓа во маслиновото масло, има антиинфламаторни својства, слични на оние на лекот ибупрофен.
Маслиново масло и лимон
Ако се користи во разумни количини, комбинацијата од маслиново масло и лимон е многу вкусна и здрава

Маслиновото масло и лимонот во комбинација претставуваат ризница на витамини и минерали. Исто така, корисните својства на овие намирници се ефикасни во помагањето за подобро разградување и апсорпција на други вредни хранливи материи од храната што ја јадеме.

Здравствени придобивки од лимонот и комбинација со маслиново масло
На кој начин и да одлучите да користите маслиново масло и лимон во комбинација, реакцијата на организмот ќе биде позитивна. Оваа мешавина е освежувачка, здрава и го зголемува нивото на енергија. Затоа, без разлика дали се користи како додаток во салати или јадења како маринада, природен препарат за помош при респираторни проблеми или некои на кожата, тој е вкусен, квалитетен и ефикасен.

Лимонот е богат со антиоксиданси и витамин Ц и е дел од повеќето диети за слабеење. Студиите велат дека агрумите, а пред се лимоните, можат да најдат свое место во превенцијата и лекувањето на ракот . Потребни се повеќе човечки студии, но лимонот дефинитивно треба да се користи за превенција од малигни заболувања. Помага и при хронични болести како што е астмата и ја стимулира синтезата на колаген.

Маслиново масло и лимон: ефект врз висок холестерол
Постојат неколку видови на маслиново масло. Тие се разликуваат во составот, главно во нијанси. Сепак, нутриционистите препорачуваат ладно цедено екстра девствено маслиново масло. Тој е со највисок квалитет, добиен со строго пропишани, рачни техники на стискање. Маслиновото масло е задолжителна состојка на медитеранската исхрана, а најмногу се состои од олеинска киселина и липиди. Исто така, маслиновото масло содржи мононезаситени масни киселини кои ја намалуваат концентрацијата на лошиот холестерол во крвта. Студијата на 101 средовечна Јапонка покажа дека секојдневното консумирање лимони го намалува крвниот притисок благодарение на високата концентрација на флавоноиди.

Мешавина од маслиново масло и лимон е исто така добра за болки во зглобовите и жолчното кесе
Оваа комбинација на храна помага и против болки во зглобовите. Молекулата на олеоканталфенол која се наоѓа во маслиновото масло има антиинфламаторни својства слични на оние на ибупрофен. Затоа, овој природен препарат може да биде корисен за остеоартритис или болки во грбот кај некои луѓе.

Конечно, овој лек е совршен за спречување на камења во жолчката. Студијата на истражувачите од Медицинскиот центар на Универзитетот Дјук покажа дека сокот од лимон го спречува создавањето на камења во жолчката. Резултатите потврдија дека одредена концентрација на лимонска киселина помага во детоксикација на црниот дроб и растворање на жолчните камења.

Користење на комбинација од лимон и маслиново масло и потребната претпазливост
Измешајте 1 лажица екстра девствено маслиново масло и 1 лажица лимон. Пожелно е оваа смеса да се пие наутро на празен стомак 30 минути пред појадок, корисна е против цревни проблеми и запек. Незаситените масни киселини во маслиновото масло му помагаат на цревниот тракт да се опорави од храна со различен состав и, лаички кажано, да се „подмачка“. Покрај тоа, лимонот има лаксативно дејство што ја омекнува столицата.

Мора да бидете внимателни и најдобро е да го интегрирате овој препарат како дел од урамнотежена исхрана според советите на експертите во однос на вашата состојба. Ако имате проблеми со бубрезите или жолчното кесе, чир на желудникот или алергија на лимон, избегнувајте ја консумацијата. Конечно, не внесувајте големи количини од оваа комбинација во телото.

Сите придобивки од маслиновото масло и одговорот на дилемата дали е канцероген ако го испржите
Секако, како прелив за салата или во форма на маринада за разни јадења, ова е додаток кој е вкусен, освежителен и здрав. Можете да додадете сенф, билки, лук, бибер.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име