Дома Здравје Маслиновото масло е корисно за холестеролот! Важно е да го земате редовно

Маслиновото масло е корисно за холестеролот! Важно е да го земате редовно

1509
0

Маслиновото масло е корисно за холестеролот! Важно е да го земате редовно

Истражувањата покажаа дека редовното консумирање на маслиново масло влијае на намалување на холестеролот.

Маслиновото масло е сосема природно и не може на ниту еден начин да му наштети на вашето здравје.

Екстра девственото маслиново масло може да се каже дека е чист сок кој се добива со механичко пресување на плодот на маслиновото дрво, без додавање на хемикалии или каква било термичка обработка во текот на целиот процес.

Истражувањата покажаа дека замената на заситените масти со маслиново масло резултира со намалување на нивото на холестерол.

Конзумирањето маслиново масло помага и во спречување на воспаление во артериите, што е клучен фактор за кардиоваскуларни болести.

Се покажа дека земањето дури две лажици маслиново масло секој ден го намалува вкупниот холестерол за осум проценти во текот на шест недели.

Без разлика дали ќе одберете да подготвувате оброци со маслиново масло, да го додадете во салати или да го земате наутро на празен стомак (во оваа варијанта можете да го измешате со лимон), ова масло дефинитивно позитивно ќе влијае на вашето тело.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име