Дома Твој готвач Мандарина ролат – лесен десерт без печење (видео)

Мандарина ролат – лесен десерт без печење (видео)

1327
0

Мандарина ролат – лесен десерт без печење (видео)
2021-12-29 3227 5 коментари

Овој прекрасен ролат од мандарина е совршен десерт за празниците. Овој ролат од мандарини не бара рамномерни кори, без јајца, без засладено кондензирано млеко и многу е лесно да се направи! Се што ви треба се 5 минути работа и го добивте овој неверојатен десерт кој ќе ги импресионира вашето семејство и пријателите.

СОСТОЈКИ:
150 гр банана, зрела
2 лажици (30гр) путер, стопен
140 гр бисквити
1 лажица какао во прав
1 чаша (225 g) крем сирење
1-2 лажици мед
1 лажичка екстракт од ванила
4-6 мандарини, мали

ПОДГОТОВКА:
Во поголем сад изгмечете ги бананите во пире.
Бисквитите издробете ги на ситни трошки, додадете какао во прав, путер и додадете ги во бананите. Мешајте додека убаво не се соедини.
Во посебен сад изматете го крем сирењето и медот, оставете ги на страна.
Ставете го тестото на пергаментна хартија или силиконски подлога и развлечете го во правоаголник со дебелина од (1/4 см).
Над правоаголникот намачкајте ја смесата со крем сирење, па над крем сирењето наредете излупени мандарини.
Се тркалаат како што е прикажано на видеото.
Отворените страни покријте ги со смесата со крем сирење и ставете го во фрижидер најмалку два часа пред послужување.


Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име