Дома Живот Магична супа за слабеење од само 2 состојки

Магична супа за слабеење од само 2 состојки

617
0

Магична супа за слабеење од само 2 состојки

Доколку сте решиле да ги изгубите вишокот килограми, тогаш супата од праз е одличен избор. Супата, која е вистинско диететско чудо, се прави брзо и лесно. Се што ви треба е праз и вода.
Тој, како и чаевите за детоксикација, треба да се пие за време на викендот, кога сте дома, бидејќи празот освен што е полн со хранливи материи, има и благо диуретично дејство. Најдобро од сè, не само што се подготвува брзо и лесно, туку бара само две состојки.

Состојки за едно лице:

1 килограм праз

вода

Подготовка:

Добро исчистете го празот Исечете ги зелените краеви – за супата се користи само белиот дел од празот, а останатиот зелен може да се користи за други намени.

Крупно исечкајте го празот, ставете го во поголемо тенџере и покријте го со вода. Затоа, додадете вода колку да го покрие целиот праз. Почекајте да зоврие, па извадете го капакот и варете половина час. Истурете во шишиња.

Во зависност од вкусот, можете да го пиете разладено или на собна температура. Консумирајте по една чаша на секои два часа.

Варениот праз може да биде и идеален детоксикациски оброк: зачинете го со малку маслиново масло, сок од лимон, сол, бибер и малку магдонос.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име