Дома Твој готвач МАГИЧНА ЗИМСКА торта ! Едноставен и вкусен рецепт (ВИДЕО)

МАГИЧНА ЗИМСКА торта ! Едноставен и вкусен рецепт (ВИДЕО)

2467
0

МАГИЧНА ЗИМСКА торта ! Едноставен и вкусен рецепт (ВИДЕО)

Состојки за крем со путер:
3 јајца
1 ванилин шеќер
40 гр шеќер
40 гр пченкарен скроб
180 мл млеко
150 гр путер на собна температура


Состојки за тестото:
4 јајца
25 гр шеќер
35 ml растително масло
1 ванилин шеќер
45 мл млеко
75 гр брашно
1/3 лажичка прашок за пециво
70 гр шеќер

Состојки за чоколаден крем:
130 гр темно чоколадо (содржина на какао 54-56%)
130 мл павлака 33%

Состојки за прелив на кората:
30гр шеќер
1 ванилин шеќер
50 мл топла вода

Состојки за декорација:
9-10 брусница
Едно гранче рузмарин

Деталите погледнете ги во видеото:

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име