Дома Психолошки совети Луѓето кои скијаат имаат помал ризик од развој на анксиозност

Луѓето кои скијаат имаат помал ризик од развој на анксиозност

337
0

Покрај прекрасните пејсажи и адреналинските патеки, новото истражување покажа дека скијањето може да понуди придобивки за менталното здравје. Истражувањето покажа дека скијачите се помалку загрижени.

Една неодамнешна студија, објавена во списанието Frontiers in Psychiatry, покажа дека скијачите имаат речиси 60% помал ризик да бидат дијагностицирани со анксиозни нарушувања во споредба со нескијачите.

Експертите со години мислеа дека физичката активност може да ја спречи анксиозноста или да ги намали нејзините симптоми – а оваа нова студија фрла светлина на ова малку подетално.

Авторите анкетирале 197.685 Швеѓани кои учествувале на Васалопет – најголемата скијачка трка во светот, помеѓу 1989 и 2010 година, и ги споредиле со оние кои не скијале. Потоа продолжиле да ги следат во период од 10 години.

Општо земено, скијачите имале 60% помал ризик да бидат дијагностицирани со анксиозни нарушувања – без оглед на нивото на образование, возраста и полот. Истражувачите, исто така, открија дека интензитетот на вежбање исто така игра улога. Згора на тоа, имаше одредени разлики меѓу мажите и жените.

Времето кое им било потребно на скијачите да ја завршат трката не влијаело на ризикот од анксиозни нарушувања, но скијачите со високи физички способности имале речиси двојно поголем ризик од развој на анксиозност во споредба со жените со пониски перформанси.

Сепак, авторката на студијата Мартина Свенсон рече дека вкупниот ризик од анксиозност кај жените со високи перформанси е сè уште помал во споредба со повеќе физички неактивни жени во општата популација.

Претходна објаваКолку е голем Тихиот Океан? Фасцинантни факти кои ќе ве изненадат
Следна објаваБез грам брашно: Протеински трик за згуснување на чорбите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име