Дома Здравје Лошиот здив се чувствува како СКАПАНИ ЈАБОЛКА – Некои од помалку познатите...

Лошиот здив се чувствува како СКАПАНИ ЈАБОЛКА – Некои од помалку познатите ПРВИ СИМПТОМИ НА ДИЈАБЕТЕС, еве зошто треба да посетите лекар

946
0

Лошиот здив се чувствува како СКАПАНИ ЈАБОЛКА – Некои од помалку познатите ПРВИ СИМПТОМИ НА ДИЈАБЕТЕС, еве зошто треба да посетите лекар

Обрнете внимание на сигналите што ви ги испраќа телото.

Вообичаени симптоми на дијабетес вклучуваат чувство на дополнителна жед, почесто одење во тоалет и зголемување на телесната тежина. Сепак, некои поневообичаени симптоми може да укажуваат и на дијабетес. Некои од нив можете да ги откриете со помош на сетилото за мирис.

Пародонтопатија

Периодонтитисот е честа и сериозна болест во која вашите непца се одвојуваат од вилицата и забите. Може брзо да напредува кај луѓето со дијабетес. Има изразен лош мирис кој е сличен на расипани јаболка или круши и може да биде сличен на мирисот на отстранувач на лак за нокти. Таа е предизвикана од бактерии кои произведуваат сулфур во устата и може да биде ран знак за дијабетес.

Пародонталната болест најчесто ги погодува луѓето со дијабетес, речиси 22% од нив, а некои пациенти не ни знаат дека ја имаат.

Овој симптом лесно може да се помеша со лош здив, но дефинитивно е важно да се провери бидејќи може да биде проблем поврзан со дијабетес. Според истражувањата, периодонтитисот е фактор на ризик за дијабетес и може да доведе до хронично воспаление кое може да ги оштети коските на вилицата и да предизвика слабеење и губење на забите со текот на времето.

Промени на кожата

Ако почнете да забележувате промени на вашата кожа, ова често може да биде еден од првите знаци на дијабетес. Ова се најчестите појави на пигментација или хиперпигментација, т.е. кадифени, темни, дебели дамки на кожата кои се појавуваат во наборите на вашата кожа, како што се задниот дел од вратот, лактите, стапалата, препоните, рацете, колената и пазувите.

Чести инфекции

Бактериските инфекции можат да бидат резултат на високо ниво на шеќер во крвта што може да предизвика раст на микробите и да го ослабне вашиот имунолошки систем. Ова може да доведе до чести габични или бактериски инфекции кои можат да влијаат на фоликулите на косата и ноктите. Некои луѓе развиваат чирови како една од најчестите бактериски инфекции. Покрај тоа, може да се појават габични инфекции предизвикани од кандида. Вообичаени габични инфекции вклучуваат атлетско стапало, чешање со габи, рингворм и вагинални габични инфекции.

Губење или промена на видот

Губењето или промената на видот може да биде резултат на висок шеќер во крвта бидејќи вишокот шеќер ги оштетува малите крвни садови во вашето око. Ран симптом може да биде и заматен вид или проблеми со читање или гледање далечни предмети. Може да се појават и темни, лебдечки дамки или ленти.

Се менува слухот

Промените во вашиот слух може да бидат поврзани и со висок шеќер во крвта, што може да ги оштети малите крвни садови и нервите во вашето внатрешно уво. Покрај тоа, продолжениот низок шеќер во крвта може да го оштети и начинот на кој вашата внатрешност испраќа нервни сигнали до вашиот мозок.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име