Дома Живот Лошиот здив може да биде предизвикан од 10 работи за кои не...

Лошиот здив може да биде предизвикан од 10 работи за кои не сте знаеле

676
0


Постојат голем број причини зошто може да имате лош здив за кои никогаш не би се посомневале дека може да ви предизвика проблеми.

Лошиот здив може да биде последица, меѓу другото, на сува уста, бактерии, настинки, лекови, металоиди или расипување на забите. Според експертите, ова се десетте најчести причини.

 1. Лош здив поради алкохолот
  Иако е течност, алкохолот всушност може да ја исуши устата , што ги поттикнува бактериите кои предизвикуваат халитоза , медицински термин за лош здив . Истото се случува и со пијалоците со кофеин, зачинетата храна и цигарите. Се будите со сува уста бидејќи не произведувате доволно плунка додека спиете, а тоа е објаснувањето за „утринскиот здив“.
 2. Бактериите на јазикот се главната причина за лошиот здив
  Исчистете го јазикот со четка за заби или стругалка за јазик, која во овој случај е бојата по избор. Избегнувајте кревка пластика, која може да се скрши, како и метал, кој може да биде остар.
 3. Исхрана со малку јаглехидрати
  Кога ќе ги исклучите јаглехидратите и ќе ја зголемите количината на протеини што ги внесувате, вашето тело почнува да согорува масти за енергија. Овој процес создава соединенија наречени кетони , кои предизвикуваат лош здив. Во овој случај, подобрата дентална хигиена нема да го реши проблемот, бидејќи тоа не е основната причина. Најдобро е да го маскирате здивот со гума за џвакање без шеќер .
 4. Обичните настинки може да предизвикаат лош здив
  Како да не се доволно досадни, инфекциите на респираторниот тракт како настинка и бронхитис исто така можат да предизвикаат лош здив. Тоа е затоа што „омилената храна“ на бактериите што предизвикуваат мирис е слузта. И ако вашиот нос е затнат, поголема е веројатноста да прибегнете кон дишење преку уста, што може да ви ја исуши устата.
 5. Лош здив поради Helicobacter pylori
  Самиот улкус можеби не е проблем. Но, типот на бактерија што предизвикува чир, Helicobacter pylori , исто така може да предизвика лош здив, според студијата објавена во Журналот за медицинска микробиологија . Лекувањето на оваа бактерија може да го елиминира лошиот здив. Лекарот ќе ве замоли да направите тест за H. pylori и, доколку го имате, ќе ви препише соодветни антибиотици.
 6. Лековите можат да го „задушат“ протокот на плунка
  Повеќе од 400 лекови на рецепт и без рецепт, вклучувајќи антидепресиви и лекови за алергија, може да го „задушат“ протокот на плунка. Оваа течност помага да се измијат храната и бактериите, спречувајќи го лошиот здив. Менувањето на лековите не е секогаш опција, па затоа Американското стоматолошко здружение препорачува да останете хидрирани и да џвакате гуми за џвакање без шеќер за да ја одржувате влажната уста. Специјални орални плакнења исто така можат да помогнат во ова.
 7. Камења во крајниците (тонзилитис) и лош здив
  Овие мали бели купчиња – составени од стврднати бактерии, честички од храна, мртви клетки и слуз – се заробуваат во гребените на крајниците и задниот дел на јазикот. Тие се генерално безопасни, освен што предизвикуваат непријатен мирис . Тие често поминуваат сами, но понекогаш процесот може да се забрза со гаргара со солена вода.
 8. Лош здив поради сувото овошје
  Содржи многу шеќер , а бактериите кои предизвикуваат мирис сакаат да се хранат со него. Разумна количина суво грозје, која се вклопува во 1/4 чаша, има 21 грам шеќер, а исто толку суви кајсии има 17 грама. Тоа е исто како да сте изеле 4-5 лажички чист шеќер. Освен тоа, сувото овошје е лепливо, па може да се заглави на и меѓу забите. После ваква ужина, задолжително измијте ги забите и исчистете ги со конец.
 9. Лош здив од несварена храна
  Ова се два симптоми на ГЕРБ (гастроезофагеална рефлуксна болест), вообичаено дигестивно нарушување. Лошиот здив може да биде од враќање на некоја несварена храна или иритација од желудочната киселина што предизвикува постназално капнување. Ако имате постојани металоиди, консултирајте се со вашиот лекар.
 10. Оштетените заби и пломби предизвикуваат лош здив
  Честичките од храната можат да останат заробени во нив и на тој начин да создадат бактерии , што доведува до кариес, болести на непцата и лош здив . Несоодветните протези може да ги предизвикаат истите проблеми. Дотолку повеќе е причината да закажувате редовни прегледи на заболекар.
Претходна објаваРецепт: Полнети тиквички од рерна
Следна објаваСтомакот најмногу го иритираат овие 10 намирници кои го отежнуваат варењето

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име