Дома Здравје Ловоровиот лист ги ублажува болките во стомакот и го контролира шеќерот во...

Ловоровиот лист ги ублажува болките во стомакот и го контролира шеќерот во крвта

1155
0

Ловоровите листови го намалуваат количеството на уреаза во телото – ензим кој, кога не е во рамнотежа, може да доведе до неколку гастроинтестинални нарушувања и формирање на камења во бубрезите.
Ловорот има антисептично дејство и е природен лек за грип и бронхитис
Ловоровиот лист во стариот век се сметало за свето дрво.

Тоа бил симбол на богот Аполон кој носел ловоров венец на главата. Римските генерали секоја победа ја крунисаа со ловоров венец, а по секоја битка ги триеа копјата и мечевите со ловоров лисја. Овој ритуал на „дезинфекција“ на оружје со ловорови лисја е поврзан со антисептичното дејство на ова растение . Имено, ловоровите листови содржат од 1 до 3 отсто есенцијално масло, скроб, горчливи материи и танин.

Ловоровите лисја додаваат вкус на јадењата

Ловоровиот лист е зачин кој вообичаено се користи за додавање вкус на јадењата со месо поради неговиот лесен, растителен вкус. Понекогаш се продава во продавниците како прашок или како свеж лист, но најчесто се наоѓа како сув, цел лист. За време на готвењето се додава ловоров лист и се отстранува пред сервирањето, бидејќи самиот лист тешко се џвака и вари. И спротивно на популарниот мит, ловоровиот лист не е отровен. Тој е добар извор на витамин А, витамин Ц , витамин Б6, калциум, железо и манган.

Најважните здравствени придобивки

Ловоровите листови имаат бројни здравствени придобивки. Додавајќи минимални калории, ловоровиот лист ја зголемува количината на влакна , витамини, минерали и антиоксиданси во садот . Некои значајни здравствени придобивки од ловоровите лисја се:

го подобрува имунолошкиот систем бидејќи е добар извор на витамин А, витамин Б6 и витамин Ц, а овие витамини се познати по тоа што го поддржуваат здрав имунолошки систем

Чајот од ловоров лист може да помогне во ублажување на стомачната болка

Чајот е многу ароматичен, што може да помогне во олеснување на притисокот во синусите или затнат нос.

Ловоровиот лист ги намалува факторите на ризик за дијабетес тип 2

Студија од 2008 година покажа дека конзумирањето на еден до три грама ловоров лист дневно во текот на 30 дена помага да се намали ризикот од дијабетес тип 2 и срцеви заболувања. Имено, според студијата, земањето капсули кои содржат 1 до 3 грама ловоров лист дневно може да помогне во намалување и контрола на нивото на гликоза и холестерол кај лицата со дијабетес..

Ова најверојатно се случува затоа што ловоровиот лист содржи полифеноли, кои се моќни антиоксиданти. Овие наоди покажуваат дека ловоровиот лист може да помогне во регулирањето, па дури и во спречувањето на дијабетесот и другите кардиоваскуларни болести. Сепак, треба да се забележи дека некои докази сугерираат дека може да се меша со контролата на шеќерот во крвта. Бидејќи истражувањето за ефектите на ловоровите лисја врз дијабетесот е сè уште во рана фаза, задолжително консултирајте се со вашиот лекар пред да ги користите ловоровите лисја како метод за контрола на дијабетесот.

Може да спречи формирање на камења во бубрезите

Студија од 2014 година истражуваше дали екстрактот од ловоров лист може да помогне во спречување на камења во бубрезите. Откриено е дека заедно со осум други традиционални лековити билки, ловоровиот лист може да ја намали количината на уреаза во телото. Уреазата е ензим кој, кога нема рамнотежа, може да доведе до неколку гастрични нарушувања, вклучително и камења во бубрезите .

Ловоровиот лист има антибактериска и антимикробна заштитна функција

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име