Дома Психолошки совети Лимонот може да ви помогне при напади на паника

Лимонот може да ви помогне при напади на паника

1597
0

Лимонот може да ви помогне при напади на паника

Кога имате напад на паника, вашето тело тешко може да разликува што е опасно од она што е безбедно. Киселоста на лимонот ви помага да се приземјите и да останете присутни во моментот, а не во јамка од негативни емоции.
Нападите на паника погодуваат милиони луѓе, па дури и оние кои не се борат со психолошки проблем може да го доживеат. Симптомите може да вклучуваат потење, трнење на рацете, забрзан пулс, тремор, чувство на претстојна пропаст и страв од смрт.

Се разбира, никој не го сака тоа чувство, но не е лесно да се ослободите од него. Поради тоа Џенифер Андерс,психолог од Колорадо, која го води Инстаграм профилот The.Anxiety.Doc , објави „ролна“ во која покажа необичен метод за запирање на нападите на паника. Видеото, кое беше објавено минатото лето, собра 2,7 милиони прегледи и десетици илјади лајкови и продолжува да се споделува често.

Киселината ќе ви помогне
д-р. Андерс советува да исечете лимон и да го ставите во уста следниот пат кога ќе почувствувате дека доаѓа напад на паника.

„Начинот на кој функционира лимонот е дека внесува свесност во телото и ве држи во моментот, така што е еден вид алатка за заземјување“, изјави Андерс за HuffPost.

Размислете за тоа: кога цицате лимон, устата веднаш почнува да ви се собира од киселината. Ова ја одзема свеста од негативните мисли.

Едноставно, мислите остануваат во моментот и не се вртат во јамка на негативност и ви помагаат да се поврзете со околината – а тоа е лимон, вели Андерс.

Поентата е да го тргнете умот од мислите и да ја внесете свеста во физичкото тело секој пат кога ќе почувствувате напад на паника. д-р. вели дека ако немате лимони при рака, методот работи и со кисела бонбона.


Како помага лимонот
Нашиот симпатичен нервен систем е мрежа од нерви кои ни помагаат брзо да реагираме на стресна ситуација. Секоја сензорна интервенција – како што е користење на вкус или мирис – што може да ве извади од борбата, лет или одговор на страв ќе биде корисна.

Сензорните делови се одлични за ова бидејќи нашиот мозок користи сензори за да утврди дали сме или не воопшто во опасност, изјави американската психотерапевтка Викторија Риордан.

Но, кога имате напад на паника, на вашето тело му е тешко да разликува што е всушност опасно од она што е безбедно. Може да бидете во совршено безбедна средина, но вашиот мозок и тело ја толкуваат околината како нешто заканувачки. Тука стапува во игра сензорна алатка, како цицање лимон. Овој метод се нарекува и техника на заземјување.

Кога не е од помош
д-р. Андерс нагласи дека овој метод не важи за некој кој има напад на паника поради интензивно искуство што го доживеал.

Анксиозноста како одговор на нешто ужасно и трагично е нормална реакција, а всушност, би рекол оправдана. На некој начин, корисно е да се има тој наплив на адреналин , бидејќи тоа е дел од одговорот „бори или бегај“, те поттикнува, те турка на акција. Она што не ни се допаѓа е кога телото го произведува тоа физиолошко искуство во отсуство на стрес, вели д-р Андерс.

Побарајте помош
Факт е дека не можете да поминете низ животот со напади на паника и лимон во џеб. Побарајте помош од професионалец за да научите како да управувате со вашите напади наместо тие да управуваат со вас.

Иако трикот со лимон понекогаш може да биде корисен, тој нема да ви помогне да дојдете до коренот на проблемот, што е неопходен дел од вашето патување за ментално здравје, додаде Андерс.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име