Дома Здравје Лимонада со куркума како природен лек за депресија!

Лимонада со куркума како природен лек за депресија!

256
0

Обврските наметнуваат брзо темпо на живот и ни се чини дека немаме момент за себе или никој не нè разбира.

Денес откриваме рецепт за пијалок кој ги ублажува симптомите на депресија и позитивно влијае на општата состојба на организмот. Состојките за овој совршен пијалок можете да ги купите насекаде, но внимавајте да не го изложувате на високи температури, бидејќи нивото на хранливи материи може да се намали или ослаби.
Одамна е утврдено дека лимонадата од куркума содржи некои од најдобрите медицински вредности. Познато е дека куркумата има силни антиинфламаторни својства. Овој корен ги убива клетките на ракот, лечи депресија, го намалува холестеролот.

Големото откритие докажа дека куркумата може да излечи лице со тешка депресија, без потреба да се соочува со несакани ефекти. Куркумата третира депресија со посебна состојка, наречена куркумин, и докажано е дека е поефикасна од супстанциите во антидепресивите.

Како да се подготви лимонада од куркума?
Постојат различни начини на кои можете да подготвите лимонада од куркума, и ова е еден од најефикасните и наједноставните начини.

Рецепт за 4 лица:

4 чаши ладна вода,

2 лажици свежо рендан или куркума во прав,

4 лажици 100% јаворов сируп, мед или стевија ако избегнувате внес на шеќер,

2 лимони

сок од еден портокал

Ставете ги сите состојки во сад, промешајте и послужете ги со парчиња лимон.

Предности на куркумата:
Содржи природни антиинфламаторни, антиоксидантни и антивирусни својства.
Тоа е силен имунолошки засилувач, кој ќе ја подобри апсорпцијата на есенцијалните хранливи материи.
Се користи во многу рецепти за детоксикација, бидејќи апсорбира хранливи материи и ги намалува калориите.
Може да се конзумира на дневна основа и добро одговара со секаков вид храна.

Претходна објаваВо најурбаниот европски град започнува изградбата на највисокиот облакодер направен од дрво (фото)
Следна објаваДали сакате да ја зголемите моќта на мозокот? Помирисајте кафе!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име