Дома Здравје Лекови кои никогаш не треба да се пијат наутро со кафе во...

Лекови кои никогаш не треба да се пијат наутро со кафе во исто време

4315
0

Тоа може да биде многу опасно.

За многумина од нас денот не може да започне без шолја кафе. Но, што се случува во организмот ако наутро пиеме редовна терапија заедно со омилениот пијалок?

Излегува дека комбинацијата може да има негативен ефект врз вашето здравје, па затоа е многу важно да знаете кои лекови никогаш не треба да ги земате со утринското кафе.

Антидепресиви
Земањето антидепресиви со кафе може да создаде спротивен ефект.

„Кафето може да стапи во интеракција со одредени состојки во антидепресивите и во исто време да ја намали апсорпцијата на лекот, така што пациентот нема да ја добие целосната пропишана доза“, предупредува фармацевтот Венди Џонс, како што објави bestlifeonline.com .

Витамини и додатоци
Витамините нема да бидат од корист ако нивните состојки минуваат низ вашиот дигестивен систем премногу брзо или се измијат од вашето тело пред да имаат позитивен ефект.

„Кафето е диуретик и може да доведе до губење на витамини растворливи во вода, како што се витамин Б и витамин Ц кога се земаат заедно“, предупредува Џонс.

Кофеинот ќе го забрза дигестивниот процес со зголемување на контракциите кои ја присилуваат храната низ вашиот дигестивен тракт, според LiveStrong, чии експерти исто така истакнуваат дека кафето може да ја ограничи или намали апсорпцијата на железо и калциум.


Лекови за дијабетес
Многумина можеби не знаат, но кафето може да има негативен ефект врз лековите за дијабетес.

Имено, кафето кај некои луѓе може да го зголеми нивото на шеќер во крвта, што секако не е добро, особено за оние кои се на терапија за дијабетес.

Пациентите со дијабетес кои сакаат да пијат кафе треба внимателно да го следат нивото на шеќер во крвта и можеби ќе треба да ја прилагодат нивната доза по потреба, велат експертите.

Терапија на тироидната жлезда
Студија од 2008 година покажа дека кафето може да се меша со одредени лекови за тироидната жлезда. На веб-страницата VeryWellHealth тие објаснуваат дека кофеинот влијае на тоа како телото ги апсорбира овие лекови.

Кофеинот е стимуланс кој може да ја зголеми подвижноста на цревата, мускулните контракции кои ја движат храната низ дигестивниот тракт. Кофеинот има и благо лаксативно дејство и ја зголемува количината на течност во столицата. Поради сето ова, можно е лекот пребрзо да се движи низ цревата и потешко да се апсорбира, а со тоа да има послаб ефект.

Кога тоа ќе се случи, тироидните хормони може да се нарушат, што може да има бројни здравствени последици, предупредуваат експертите.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име