Дома Здравје Лековити својства на багремот: Помага при гинеколошки проблеми и гастроинтестиналниот тракт

Лековити својства на багремот: Помага при гинеколошки проблеми и гастроинтестиналниот тракт

347
0

Лековити својства на багремот: Помага при гинеколошки проблеми и гастроинтестиналниот тракт

Во оваа статија ќе научите многу работи за лековитите својства на ароматичниот багрем, кој може да помогне во ублажување на симптомите на многу здравствени состојби. Дознајте за што се работи.

Во алтернативната медицина најчесто се користат лековити растенија. Во оваа статија можете да дознаете за лековитите својства на багремот, кој може да помогне во ублажување на симптомите на многу здравствени проблеми.

Лековити својства на багремот

Најзастапен вид на нашите простори е белиот багрем и е цветно растение од семејството на мешунките. Ова растение е познато како одлично растение за мед, па пчеларите го промовираат неговото ширење. Широко се користи и во алтернативната медицина.

Лековитите својства на багремот помагаат во ублажување на симптомите на многу болести. Пред сè, овие билки значително придонесуваат за подобрување на имунитетот. Еве ги сите начини на кои може да се користи.

Комбинација од багрем и вотка за болки во зглобовите

Лековитите својства на багремот помагаат во ублажување на болките во зглобовите и мускулите предизвикани од миозитис, ревматизам или радикулитис. За третман потребно е да се подготви мешавина од 50 гр суви цветови. Истурете во тегла и покријте со 400 гр топла вотка. Добро затворете и оставете на темно и суво место три недели. Се цеди во чиста цедалка. Тинктурата треба да се трие на болни зглобови неколку пати на ден.

Ги намалува симптомите на настинка

Лековитите својства на багремот се добри за употреба при настинки придружени со треска. За третман се подготвува лушпа од суви лисја кои треба да се сомелат во прав. Потоа една лажица од овој прав истурете ја во тенџере со 2,5 dl зовриена вода и варете на тивок оган околу 5 минути. Оставете да се излади и процедете. Зема по една сепо лажица три пати на ден.

Лушпа од суви цветови од багрем се користи како антиинфламаторно средство. Помага и при кашлица и го поттикнува искашлувањето на слуз.

Лушпа од жолт корен од багрем е ефикасна против грип бидејќи ги запира воспалителните процеси. Гаргарањето со него кога ве боли грлото промовира брзо закрепнување. За да ја подготвите лушпата, користете 10 g од искршениот корен на растението, кој мора да се прелие со 200 g вода и да се вари не повеќе од 5 минути.

Багрем: Лековити својства за гинеколошки тегоби

Лековитите својства на багремот често се користат во гинекологијата. За лекување се користат цветовите на багремот, чии лековити својства се користат за воспаление на женските органи. Цветовите се користат и за фиброиди на матката .

Од нив се подготвува специјална лушпа: Лажичка сушено цвеќе се прелива во 200 мл врела вода и се става да зоврие на тивок оган. Во исцедената и изладена течност се додава уште малку зовриена вода за да се врати во првобитниот волумен. Оваа лушпа се зема 4 пати на ден, 1 лажица после јадење.

За лекување на неплодност се користи инфузија подготвена од свежо цвеќе на растението. Се подготвува од 100 гр цветови и слична количина на алкохол. Цветовите се истураат во тегла, се преливаат со алкохол, добро се затвораат и се оставаат да отстојат недела и пол. Оваа тинктура од багрем се зема 3 пати на ден, по 20 капки помешани со 50 ml вода.

Неплодноста можете да ја третирате и со лушпа од цветови од багрем. Се подготвува по принципот на правење чај: 1 лажичка суви цветови од багрем се прелива со 100 мл зовриена вода. Се зема пред јадење, а третманот трае два месеци.

Ги ублажува симптомите на проблеми со гастроинтестиналниот тракт

Багремот често се користи за стомачни и дуоденални улкуси . За да се олесни состојбата на пациентот, се земаат лушпи или инфузии од лисјата на растението или од кората на пука. За хиперациден гастритис, користете неколку капки тинктура од кората на млади гранчиња од багрем во алкохол. За слични болести, можете да користите тинктури од лисја или млади пука од розова багрем.

За сенф, корисно е да се земат 15 капки алкохолна инфузија од пукањата на растението. Капките треба да се разредат во 50 ml вода и да се пијат 2 пати на ден.

За болести на уринарниот систем

Традиционалната медицина нуди многу рецепти кои можат да помогнат во лекувањето на болестите на уринарниот систем. Цветовите на багремот често се користат во рецептите. Нивните лековити својства се користат во третманот на акутен или хроничен циститис.

За да се зголеми лековитото дејство при подготовката на лушпата, не се користат само цветовите на багремот, туку и корените на пченична трева и невен – во еднакви делови. Лушпата се подготвува на следниов начин: 50 g од смесата се прелива во 1,5 шолја вода, се става да зоврие и се чува на тивок оган околу 8 минути.

Оставете да отстои еден час и процедете. Препорачана доза: 50 ml три пати на ден. Цветниот чај служи како одличен диуретик. За уролитијаза, користете лушпа од розови цветови од багрем.

Контраиндикации

Бидејќи багремот многу често се користи во народната медицина, секој што ќе одлучи да прибегне кон негова помош треба да ги знае лековитите својства и контраиндикациите на ова растение.

Вреди да се знае дека багремот содржи токсична супстанција, алкалоидот робинин, па затоа треба да бидете внимателни при бербата на кората на дрвото. Стара кора, зрела – стари листови и сурови семиња не смеат да се користат.

Исто така, мора да ги следите правилата кога правите тинктури и лушпи и строго да ја следите дозата на нивниот внес. Секако, важно е да не сте алергични на багрем.

Треба да се земе предвид и дека препаратите од ова растение предизвикуваат намалување на киселоста на желудникот и делуваат како благ лаксатив. Доколку се појават знаци на труење, потребно е неколку пати да се исплакне желудникот со раствор од вода и 2% кујнска сол и да се пијат таблети со активен јаглен. Кога се користи правилно, багремот промовира брзо закрепнување од бројни заболувања.

Исклучително е важно да се консултирате со лекар пред да ги користите овие природни препарати од багрем, особено ако веќе земате некоја медицинска терапија.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име