Дома Здравје Лековити облоги за бели дробови од свинска маст

Лековити облоги за бели дробови од свинска маст

1142
0

Белодробните болести и бронхијалните воспаленија некогаш се лекувале со храна од кујната, која се користела за правење медицински облоги.

Маста долго време се користи како лек…
Без разлика дали ја користите во исхраната или не, свинската маст е една од лековитите намирници што се користи за медицински цели уште од античко време. Богата е со киселини – олеинска, стеаринска, линилна и миристичка киселина, кои заедно го штитат срцето и кардиоваскуларниот систем и го зајакнуваат човечкиот имунитет.

„Измијте во 9 води“
Верувале или не во народните лекови, да немаа ефект, сега немаше ни да се знаат. Сигурно многу пати во животот сте го слушнале терминот „сало во 9 води“. Кога се користи за медицински цели, маста мора да се измие девет пати, во девет води, за да се извлечат сите нечистотии што се акумулираат во процесот на нејзино растворање.

Како да се мие сало?
Во подлабок сад ставете ја свинската маст и во неа сипете многу млака вода за да ја впие маснотијата. Измешајте ги заедно со процесор за храна или лажица, како да правите смеса за колачи. По неколку минути исцедете ја водата, истурете чиста и повторете ја постапката. И така 9 пати.

Облоги од маст за кашлица
Болестите на белите дробови и бронхијалните воспаленија некогаш се лекувале со сало , кое се користело за правење облоги. За овој народен лек ви треба:

ракија, винова лоза или домашна ракија од грозје (собна температура)
чинија измиена маст
памучна ткаенина
пешкир

Фатете го салото со прстите и нанесете го на градите, во пределот на белите дробови. Улогата на мастите е да ја заштитат кожата од силните ефекти на облогата, што може да предизвика чешање.

Преклопете ја памучната ткаенина на четири дела – на половина, па на половина. Истурете ја ракијата директно во раката на ткаенината од шишето и рамномерно натопете ја целата ткаенина со ракија.

Нанесете ја обвивката на мрсна кожа и лесно притиснете ја со дланките, фиксирајте ја на кожата. Над поставата ставете крпа и облечете ги пижамите. Спијте цела ноќ со облога на градите, а искуството покажува дека веќе се чувствувате подобро наутро. Применувајте народна терапија секоја вечер, пред спиење, и кашлицата брзо ќе престане, по само 5 облоги.

Секако народната медицина помага, но за посериозни размери на болеста секако треба да се консултирате со лекар.

Претходна објаваИма три степени на ХИПЕРТЕНЗИЈА: Кога се вклучуваат ЛЕКОВИ?
Следна објаваСвински гулаш со пиво (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име