Дома Здравје Лековитите својства на црниот чај: 13 причини зошто треба да го пиете...

Лековитите својства на црниот чај: 13 причини зошто треба да го пиете секој ден

520
0

Лековитите својства на црниот чај: 13 причини зошто треба да го пиете секој ден

Лековитите својства на црниот чај се одамна познати и тој е еден од најздравите пијалоци. Што треба да знаете за него, прочитајте во текстот.

Црниот чај помага да се подобри здравјето на срцето, да се подобри функцијата на мозокот и да се спречи развојот на одредени видови на рак. За среќа, лесно се подготвува и многу лесно се наоѓа и во продавниците за храна и во продавниците за здрава храна.

Лековити својства на црниот чај:

Црниот чај содржи голем број корисни материи кои позитивно влијаат на човечкото тело. Затоа е добро да се консумира редовно. Сепак, не треба да пиете повеќе од 23 шолји дневно.

Заштитува од слободните радикали

Моќните антиоксиданси присутни во листовите од чајот ги штитат клетките од деструктивните ефекти на слободните радикали. Високите дози на чај ја намалуваат веројатноста за хронични заболувања. Полифенолите кои ги содржи обезбедуваат антиоксидантна заштита на организмот и ја подобруваат општата состојба на организмот.

Го лекува срцето

Црниот чај содржи флавоноиди – антиоксиданси кои играат посебна улога кога станува збор за здравјето на срцето. Одржувањето на високо ниво на оваа супстанца го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања и е едно од лековитите својства на црниот чај.

Го намалува нивото на лошиот холестерол

Неконтролираното растење на лошиот холестерол го зголемува ризикот од формирање на наслаги во проточниот дел на артериите. Оваа состојба потоа предизвикува нередовно чукање на срцето и го зголемува ризикот од мозочен удар. Резултатите од научните експерименти за својствата на чајот покажаа дека внесувањето чај во вашата секојдневна исхрана може да помогне во намалувањето на лошиот холестерол.

Го подобрува квалитетот на цревната микрофлора

Познато е дека цревната микрофлора игра многу важна улога за здравјето. Дури 80% од имунолошкиот систем е концентриран во цревата. Затоа, зголемувањето на добрите бактерии во цревата е главниот превентивен фактор против воспалителни процеси и болести на дигестивниот систем, дебелина и дијабетес.

Го намалува крвниот притисок

Во одредени студии , научниците докажаа дека 3 шолји дневно црн чај во текот на 6 месеци може да го намалат крвниот притисок.

Го намалува ризикот од мозочен удар

Едно лице може да го намали ризикот од мозочен удар до 80%. За да го направите ова, важно е да ја контролирате вашата тежина, да бидете физички активни и да не пушите. Сепак, црниот чај исто така може да игра значајна улога. За да успеете во тоа, треба да пиете 3 или 4 шолји чај дневно.

Помага во контрола на шеќерот во крвта

Незасладениот црн чај е здрав пијалок кој е многу корисен во производството на инсулин. Катехинот содржан во црниот чај ја зголемува ефикасноста на инсулинот дури 15 пати. Бидејќи оваа супстанца го промовира правилното функционирање на инсулинот, таа исто така помага да се држи инсулинот под контрола.

Има антитуморни својства

Не постојат познати превентивни средства кои можат да ве заштитат 100% од рак, но постојат хербални соединенија кои можат да ги уништат променетите клетки. Овие супстанции вклучуваат и полифеноли, кои се содржани во црниот чај.

Помага за подобрување на вниманието

Лековитите својства на црниот чај се многу ефикасни и кога се работи за функцијата на мозокот. Имено, кофеинот и Л-теанинот содржани во црниот чај позитивно влијаат на функцијата на вниманието и способноста за концентрирање. Ова се случува затоа што гореспоменатиот Л-теанин ги стимулира соодветните центри во мозокот.

Обезбедува добро ниво на енергија

Шолја црн чај е еден од најдобрите начини за брзо будење или ублажување на заморот во текот на денот. Лековитите својства на чајот ќе ви дадат сила и подобра концентрација. Покрај тоа, умерените дози на кокаин обезбедуваат излив на енергија и го елиминираат чувството на замор и поспаност.

Добро е за оралното здравје

Повеќето пијалоци со кофеин содржат огромни количини шеќер. Традиционалниот црн чај не го содржи и затоа не е штетен за усната шуплина. Напротив, активните фитокомпоненти ги потиснуваат патогените бактерии и го спречуваат создавањето на денталниот плак. Покрај тоа, пиењето црн чај ја минимизира синтезата на киселини кои предизвикуваат расипување на забите.

Ги ублажува главоболките

Кофеинот во црниот чај може да ги смири умерените главоболки . По пиење пијалок, крвните садови се стеснуваат. Едно лице забележува намалување на болката и олеснување на придружните симптоми. Црниот чај исто така многу ефикасно го подобрува ефектот на лекови против болки – аспирин, ибупрофен.

Поволно делува на менталното здравје

Систематското консумирање чај го намалува нивото на стрес и го спречува развојот на невролошки заболувања. Антиоксидансите во чајот ги блокираат слободните радикали и развојот на оксидативниот стрес, кој е главниот фактор за уништување на клетките во внатрешните органи. Овој тип на стрес е и главната причина за депресија и деменција.

Контраиндикации

Иако црниот чај е многу здрав, тој има и контраиндицирани својства. Можни несакани ефекти се:

нервоза и анксиозност (ако има предозирање со кофеин)

гадење

дигестивни проблеми (може да се појават ако чајот се пие со куркума)

многу силниот чај може да го уништи коскеното ткиво

кесичките чај може да содржат тешки метали и затоа не треба да се киснат повеќе од 15 минути

Пиењето чај веднаш по оброкот може да предизвика недостаток на железо бидејќи ја попречува неговата апсорпција

Може да предизвика несоница

Во секој случај, доколку страдате од одредени состојби или земате лекови, задолжително консултирајте се со вашиот лекар пред да почнете да пиете црн чај дневно.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име