Дома Здравје Лековитите својства на жалфија

Лековитите својства на жалфија

2605
0

Лековитите својства на жалфија

Лековитите својства на жалфија помагаат при болки во грлото и болести на дигестивниот систем.

Жалфијата се користи како лек за разни болести и најчесто се користи чајот од жалфија. Постои дури и руско верување дека таму каде што расте мудрец, никој нема да умре.
Жалфијата е широко распространета во Европа и Азија. Сепак, луѓето често го одгледуваат ова растение во градинарски или цветни градини. Цвета во јуни и јули, но сувата жалфија се користи и во зимските месеци за чај од жалфија и други лекови. Ова растение има антиинфламаторни и дезинфицирачки својства, а се користи и за подобрување на расположението и болки во грлото .
За што медицински се користи жалфија?
Жалфијата содржи есенцијални масла, флавоноиди, органски киселини и фенолни соединенија. Најчесто се користи чај од жалфија. Ова растение има голем број на лековити својства како што се:

болести на очите
третман на воспалителни процеси
помага при зараснување на раните
има антиинфламаторно дејство
има смирувачки ефект
го намалува потењето
се користи за вагинално миење
кожни болести
зајакнување на нервниот систем
третман на болки во грлото
болести на дигестивниот систем
заболувања на црниот дроб и бубрезите
хипертензија
атеросклероза

Рецепти кои користат жалфија како лек
Жалфијата е растение кое лесно се фаќа и затоа е еден од наједноставните домашни лекови. Подготовката на жалфија зависи од тоа за која болест сакате да ја користите.
Мешавина од мудрец и дабова кора
Оваа смеса се користи во случај на горушица, силна забоболка и воспаление на непцата и грлото. Сепак, секој лек се прави посебно, а потоа се меша. Една кафена лажичка сушени билки се прелива со 150 ml вода. После тоа, лековите се филтрираат и се мешаат. Откако ќе се излади, смесата се користи како средство за плакнење уста.
Респираторни заболувања
Во случај на воспаление на крајниците или бронхиите, жалфија се користи како лек преку вдишување. За да го направите ова, оставете грст жалфија покриена со врела вода. По неколку минути покријте ја главата со крпа и вдишете ја пареата.

Жалфијата како лек за неплодност
Се користи како тинктура за неплодност. Земете неколку лажички билки со 150 ml врела вода. Ако купите чај од жалфија во форма на кесички, тогаш земете 1 кесичка. Оставете да отстои 15 минути, па процедете. Земете ја тинктурата пред јадење 4 пати на ден. Многу е важно тинктурата да се подготвува секојдневно за да остане свежа.
Гастритис и колитис
За ова, може да се подготви тинктура во следните пропорции: истурете 2 лажички билки со 150 ml врела вода. Оставете еден час, процедете и земајте половина чаша 3 пати на ден пред јадење.
Контраиндикации
Како и секој лек, мора да се зема внимателно во согласност со пропишаните дози. Пред да започнете со употреба на жалфија како лек, консултирајте се со вашиот лекар.

Не се препорачува да се консумира повеќе од 3 месеци по ред
Не се препорачува за болести како што се епилепсија, акутно воспаление на бубрезите и силна кашлица.
Бремените и доилките исто така не треба да користат жалфија бидејќи може да го запре снабдувањето со млеко.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име