Дома Здравје Лекарите споделија што никогаш не треба да правиме ако ни болат колената

Лекарите споделија што никогаш не треба да правиме ако ни болат колената

512
0

Лекарите споделија што никогаш не треба да правиме ако ни болат колената

КОЛЕНАТА се дел од телото кој го земаме здраво за готово, но доколку страдате од болки во нив, тогаш добро сте свесни колку ги користиме и колку се важни.

Според д-р Лендон Уец, најчеста причина за болка во колената е прекумерната употреба.

„Болката најчесто се јавува кога го зголемуваме нивото на физичка активност, а телото не е подготвено за тоа. На пример, ако некој што води седентарен начин на живот почне да игра фудбал неколку дена во неделата, може да почне да чувствува болка во колена“, изјави тој за SheFinds.

Физичкиот терапевт Кери А. Ламб укажува на дисфункција на колкот или глуждот како други можни причини за болка во коленото.

Лекарите се согласуваат дека има некои работи што треба да ги избегнуваме ако се бориме со болки во коленото.

„Иако вежбањето може да биде корисно ако имаме благи симптоми, не постои научен доказ дека треба да трпиме силна болка. За многу луѓе, прекумерната употреба предизвикува болка. Исто така, треба да се избегнува трчање или скокање. ги напрега тетивите во коленото, предизвикувајќи воспаление може да се влоши“, вели д-р Уец.

„Ако коленото не ве боли за време на некоја активност, но следниот ден е тешко дури и да одите, треба да ја модифицирате физичката активност следниот пат кога ќе го направите тоа. На пример, наместо да трчате, одберете да одите и на тој начин да го намалите притисокот на колена“, советува докторот.

Ако болката во коленото е поврзана со артритис, а не со повреда, важно е да продолжите да се движите – обично преку некоја активност што е малку полесна за зглобовите, како одење или возење велосипед. Во секој случај, од клучно значење е да разговарате за каква било болка со вашиот лекар, кој ќе одлучи за опциите за третман.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име