Дома Здравје Лекарите открија кој знак јасно покажува дека не пиеме доволно вода

Лекарите открија кој знак јасно покажува дека не пиеме доволно вода

9316
0

Лекарите открија кој знак јасно покажува дека не пиеме доволно вода

Колку и да се трудат, повеќето луѓе не пијат доволно вода на дневна основа. Одржувањето на правилна хидратација е исклучително важно. Ја контролира телесната температура, ги доставува хранливите материи до клетките и ја одржува функцијата на органите и менталната острина.

Постојат неколку показатели кои ни даваат до знаење дека на телото му недостасува вода, но експертите се согласија дека постои еден што често го занемаруваме.

Според д-р Дана Коен, првиот знак дека на телото му недостасува вода е бојата на урината. „Најдобриот начин да се измери нивото на хидратација е исклучително едноставен: зачестеноста и бојата на урината. Треба да одите во тоалет на секои два до три часа кога сте будни, а ако не сте, веројатно сте дехидрирани. “, објаснува таа.

Тој додава дека бледожолтата урина е добар показател дека пиете доволно вода. Ако е темно жолта, портокалова или кафена, тоа значи дека не пиете доволно. Од друга страна, ако урината е проѕирна, тој објаснува дека тоа е знак дека сте прехидрирани и пиете повеќе вода отколку што ви треба, пренесува порталот People.

Друг очигледен показател дека на телото му недостасува вода е жедта. “Најчест знак за несоодветна хидратација е чувството на жед. Ако постојано се чувствувате жедни, тоа е показател дека на вашето тело му требаат повеќе течности”, објаснува д-р Патрик Картер. Сепак, Картер истакнува дека чувството на жед може да биде поврзано и со други медицински состојби, како што е дијабетесот.

И двајцата лекари истакнуваат дека вртоглавица, замор, главоболка, грчеви во мускулите и чувство на слабост се знаци на дехидрација. Тие додаваат дека правилната хидратација зависи од поединецот, но општото упатство е да се пијат осум чаши вода дневно, пренесува People.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име