Дома Твој готвач Ледени коцки како совршено слатко

Ледени коцки како совршено слатко

1212
0

Ледени коцки како совршено слатко: Разладете се со вкусно уживање

Рецептот за ледени коцки е едноставен и идеален да ви го подигне расположението.

Состојки:

за кората:

5 јајца

5 лажици шеќер

5 лажици брашно

2 лажици какао

2 лажици масло

половина кесичка прашок за пециво

за полнење:

700 мл млеко

2 пудинзи од ванила

1 лажица густин

10 лажици шеќер

1 кесичка ванилин шеќер

250 гр путер

3 лажици шеќер во прав

Подготовка:

Во едниот сад измешајте ги сувите состојки: брашното, какаото и прашокот за пециво, а во другиот изматете ги јајцата со шеќерот, додадете масло и на крајот додадете ги сувите состојки. Добро измешајте да се соединат сите состојки, па истурете во тавчето по избор и печете на 180 степени околу 20 или 25 минути . Можете да проверите дали е готов така што ќе го проверите со чепкалка за заби.

Во 200 милилитри млеко измешајте го пудингот и згуснувањето, а остатокот од млекото ставете го да зоврие. Кога млекото ќе зоврие, изматената смеса со пудингот ја додаваме во згуснувачот, па варете додека не се згусне.

Тргнете од оган и изладете.

Се мати путерот со шеќерот во прав и се додава во изладениот пудинг . Совет е да се мати подолго за да се добие покремаст фил. Кога ќе имате соединета смеса, премачкајте ја со изладената кора и вратете ја во фрижидер.

За тоа време растопете ја чоколадата со малку масло додека не добиете еднолична смеса. Прелијте ги ледените коцки и вратете ги во фрижидер добро да се изладат, можеби и преку ноќ.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име