Дома Психолошки совети Краток курс за мотивација…

Краток курс за мотивација…

231
0

Луѓето се брзи кога треба да се донесе одлука, но нешто побавни кога треба да се спроведе на дело! Мотивацијата е болка за сите нас и само мал број успеваат да постигнат сè што имаат за цел. Ние ви кажуваме совети за тоа како да останете фокусирани и успешно да ја постигнете целта и покрај ситните падови!
Силата на позитивно размислување

Ставот „Јас можам да го направам“ е дефинитивно она што се бара! Никој никогаш не успеал да каже дека нешто е невозможно. Имајте на ум дека секоја промена е тешка на почетокот, но мора да верувате во себе. Исто така, помага ако имате вистинска причина да ве мотивира! Без разлика дали тоа е намалување на стресот што е штетно за здравјето, завршување на училиште или унапредување, треба да ја наведете целта.

Преземање мали чекори напред
Развојот на програма што ќе ве доведе до посакуваната цел може да ве инспирира. Чувството на преземање контрола и создавање позитивни промени ја зголемува самодовербата. Проблемот се јавува кога треба да го одржите истиот позитивен став во лоши денови или во моменти кога вашата цел изгледа подалеку од кога било. Тогаш често се јавуваат неподготвеност и недостаток на мотивација. Најдобро е да поставите мали, реални цели, полесно да се постигнат. Одлучете се за низа помали предизвици и по успешното реализирање на еден од нив – наградете се! И поддршката и помошта на блиски луѓе помагаат и го олеснуваат извршувањето на задачата.

Паѓањето е дозволено
Една стара поговорка вели: Не е срамота да паѓаш, срамота е да не стануваш! Простете си мали грешки и не бидете премногу строги кон себе. Што ако се лутите затоа што се збркавте токму кога ја фативте победничката серија? Испразнете го на нешто корисно што ќе ве врати во добро расположение – Прошетајте, вежбајте, гледајте филм или разнесете се на други корисни работи што ќе ве вратат во добро расположение. Охрабрете се потсетувајќи се на многуте работи што веќе сте ги постигнале и кои дефинитивно покажуваат дека можете да постигнете се што сакате!

Претходна објаваДенес е Цветници – денот на влегувањето на Исус во Ерусалим…
Следна објаваЧај од магдонос за здравје и убавина

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име