Дома Здравје Кофеин, дозволена доза и влијание врз здравјето

Кофеин, дозволена доза и влијание врз здравјето

2064
0

Кофеин, дозволена доза и влијание врз здравјето

Повеќето денови започнуваат со шолја кафе.

Без разлика дали е домашно, еспресо или било кој друг вид, тоа е прашање на вкус, сите видови кафе содржат кофеин во различни количини, дури и оние без кофеин.

Тој ефект на будење на кофеинот е незаменлив за да се справите со претстојните обврски.

Колку е популарен покажува податокот дека речиси 80% од светската популација секојдневно консумира производи со кофеин.

Што е кофеин?

Кофеинот е супстанца која се наоѓа главно во кафето, чајот и какаото, газираните и енергетските пијалоци.

Исто така се наоѓа во многу лекови против болки. Според хемискиот состав, 1,3,7-метилксантин.

Брзо се апсорбира по консумирање од 5 минути до 45 минути.

Кофеинот во крвта може да биде присутен до 9,5 часа, но максималната концентрација во крвта е околу 2 часа по апсорпцијата .

Подеднакво се раствора во вода и масти во телото и лесно стигнува до мозокот.

Неговото распаѓање се одвива во црниот дроб, но треба да се запомни дека ефектот на кофеинот врз телото не е ист кај сите, некои се почувствителни.

Која е дозволената доза на кофеин?

Дозволената доза на кофеин за здрави луѓе е до 400 mg на ден, што значи дека максималната е 4 шолји дневно.

Една шолја домашно кафе содржи околу 95-200 mg кофеин во 240 ml, но ако зборуваме за шолја, во просек содржи околу 95 mg.

Една шолја кратко еспресо содржи околу 65 mg кофеин.

Една шолја чај од 250 ml содржи 14-60 mg кофеин, во зависност од видот.

Кока Кола и слични пијалоци содржат околу 40 mg во количина од околу 330 ml.

Енергетските пијалоци содржат околу 85 мг кофеин во 240 мл, но имајќи предвид дека се пакуваат и во шишиња од 0,5 литри, тоа значи дека внесената количина се удвојува на 170 мл.

Една шолја инстант кафе, која содржи една лажичка инстант кафе, содржи 30-90 mg кофеин.

Како кофеинот влијае на здравјето?

Прво и основно е неговото влијание на нивото на будност, односно на сонот.

Кофеинот се врзува за рецепторите на аденозин во мозокот, што е хормон кој влијае на сонот.

Кофеинот не само што го намалува нивото на аденозин и неговото дејство, туку влијае и на другите невротрансмитери во мозокот, зголемувајќи ја будноста.

Некои луѓе се почувствителни на овој ефект на кофеинот, па затоа се препорачува да го ограничат внесот или барем да не консумираат производи со истиот во доцните попладневни и вечерни часови.

Ефект врз кардиоваскуларниот систем

Студиите кои се спроведени сугерираат дека конзумирањето на кофеин во дозволени дози до 400 mg на ден кај здрави индивидуи не го зголемува ризикот од кардиоваскуларни заболувања вклучувајќи хипертензија , појава на аритмија , појава на акутен срцев удар и срцева слабост. .

На краток рок, тоа може да доведе до зголемување на крвниот притисок и зголемен пулс кај оние кои обично не пијат кафе, но обично не доведува до тоа кај оние кои го пијат редовно.

Но, кај луѓе кои веќе боледуваат од кардиоваскуларни заболувања или страдаат од некои други хронични заболувања, се препорачува дозата да се прилагоди во однос на состојбата на пациентот, во некои случаи треба да се намали внесот, а во некои случаи и потрошувачката на кофеин- производите што содржат треба целосно да се прекинат.

Влијание врз анксиозноста

Кај чувствителните луѓе, конзумирањето кофеин може да доведе до напнатост и нервоза, особено оние кои се склони кон напади на паника.

Исто така, луѓето со биполарно растројство треба да го намалат или избегнуваат кафето и производите кои содржат кофеин воопшто.

Дава енергија:Пијалок од три состојки јак како кафето

Влијание врз уринарниот тракт

Кофеинот има диуретично дејство на мочниот меур, што значи дека ја зголемува потребата за исфрлање течности, всушност и мокрење.

Значи, луѓето кои имаат проблеми со инконтиненција (проблем со неволно мокрење и неможност за задржување на урината) не треба да консумираат производи со кофеин.

Ефект на депресија

Постојат студии кои покажуваат дека полифенолите присутни во кафето ги штитат клетките од оксидативен стрес и воспаление.

Всушност, кофеинот, освен што ја зголемува концентрацијата, го подобрува и расположението.

Ефект врз гастроинтестиналниот тракт

Кафето го стимулира зголеменото лачење на хлороводородна киселина во желудникот, што обично им пречи на луѓето кои имаат чир, гастритис или гастроезофагеален рефлукс.

Кафето позитивно влијае на црниот дроб.

Студиите кои се направени наведуваат дека консумирањето повеќе од 2 чаши (тоа е околу 200 mg) дневно штити од прогресија на речиси сите заболувања на црниот дроб.

Фреквенцијата на напредната фиброза и цироза е помала кај оние кои пијат кафе, како и ризикот од хепатоцелуларен карцином на црниот дроб .

Исто така, кафето поволно влијае на жолчното кесе. Улогата на жолчното кесе е да ги разградува мастите со лачење на жолчката.

Кафето, т.е. кофеинот, ги стимулира контракциите на жолчното кесе и лачењето на холецистокинин, што го забрзува разградувањето на мастите.

Влијание врз невролошки заболувања

Постојат студии кои сугерираат дека консумирањето кафе во дозволени дози го намалува ризикот од Алцхајмерова болест.

Кофеинот, кој влијае на различни процеси во мозокот, може да ја подобри долгорочната меморија.

Што се однесува до Паркинсоновата болест, студиите се спротивставени. Некои зборуваат во корист на потрошувачката, а некои не.

Влијание врз дијабетесот

Консумацијата на кафе краткорочно го зголемува нивото на шеќер во крвта, но долгорочно, консумирањето кафе го намалува ризикот од развој на дијабетес тип 2.

Тоа е затоа што кафето ги содржи веќе споменатите полифеноли и магнезиум , кои го подобруваат ефектот на метаболизмот на инсулин и гликоза во телото .

Што се случува кога ќе престанете да консумирате кофеин, односно кога ќе престанете да пиете кафе?

Во основа, кога одеднаш ќе престанете да пиете кафе, првите симптоми обично се појавуваат во првите 24 часа.

Луѓето обично имаат главоболка, чувство на тежина во нозете, недостаток на енергија, вртоглавица, депресивно расположение…

Доброто е што овие симптоми траат од два до десет дена.

Затоа, ако не сакате да искусите некои од овие симптоми, постепено намалувајте ја количината на кофеин што ја консумирате дневно.

Заклучок

Многу производи содржат кофеин, од кои повеќето ги консумираме пиејќи кафе и чај.

Тоа е потреба, тоа е задоволство, за некои тоа е посебен ритуал…

Што и да е за вас, важно е да бидете умерени.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име