Дома Здравје Корисни својства на сусамот: Добар е за крвниот притисок и е ефикасен...

Корисни својства на сусамот: Добар е за крвниот притисок и е ефикасен во борбата против воспаленија

2377
0

Корисни својства на сусамот: Добар е за крвниот притисок и е ефикасен во борбата против воспаленија

Лековити својства на сусамот
Сусамот е растение кое сите сме навикнати да го консумираме како додаток во оброкот, а некои сакаат да го јадат сам. Сепак, дали знаете за корисни својства на сусамот?

Семките од сусам се обично бели, но можете да ги најдете и во црвена, кафена и црна боја. Ова е храна која е многу богата со влакна, протеини и антиоксиданси, а содржи и голема количина на витамини од групата Б, железо, цинк, магнезиум, железо и селен. Затоа, многу е корисно да го вклучите во исхраната.

Корисни својства на сусам
Сусамот има голем број на корисни ефекти кои можат да ви помогнат да ги ублажите симптомите на одредени состојби или како превенција.

Го намалува холестеролот и триглицеридите
Редовното консумирање семе од сусам може да помогне при високиот холестерол и триглицеридите. Ова секако помага да се намали ризикот од срцеви заболувања.
Добар помага при намалување на крвниот притисок.Семето
од сусам содржи високо ниво на магнезиум кој е многу корисен за намалување на крвниот притисок. Антиоксидансите содржани во овие семиња можат да помогнат да се спречи таложење на наслаги во артериите, што овозможува добар проток на крв.
Го одржува здравјето на коските и ноктите
Сусамот е богат со хранливи материи кои го промовираат здравјето на коските и ноктите .
Има антиинфламаторно дејство
Сусамот успешно се бори против воспалителните процеси во организмот.
Можете да помогнете во формирањето на крвни зрнца
За создавање на крвни зрнца, на вашето тело му се потребни одредени хранливи материи кои ги содржи сусамот.
Помага во контрола на шеќерот во крвта
Семето од сусам се ниски со јаглени хидрати и богати со протеини и здрави масти, кои помагаат во контролата на шеќерот во крвта.
Добро е за имунитетот
Може да ја ублажи болката од артритис
Остеоартритисот е најчеста причина за болки во зглобовите и многу често ги зафаќа колената. Сусаминот, соединение кое се наоѓа во семето од сусам, има антивоспалителни и антиоксидантни својства кои помагаат во заштитата на ‘рскавицата.
Корисно е за тироидната жлезда
Семето од сусам има висока концентрација на селен, а овој минерал е пресуден во создавањето на тироидните хормони.
Помага во балансирање на хормоните за време на менопаузата
Семето од сусам содржи фитоестрогени кои се слични на хормонот естроген. Ова е причината зошто ова семе е одлично кога нивото на естроген се намалува кај жените за време на менопаузата.
Добро делува и на респираторниот систем
Ги отстранува токсините од телото
Корисни својства на сусам: маслото исто така може да биде корисно
Сигурно сте слушнале за маслото од сусам, кое често се користи во готвењето. Маслото од сусам е исто така многу корисно: тоа е хемостатичко (го запира крварењето), има антиинфламаторно дејство и делува како лаксатив. Околу тоа:

Корисно е во лекувањето на изгореници и чиреви.
Може да помогне при силни главоболки и вртоглавица
Ефикасно е за настинки.
Може да помогне при женски болести.
Контраиндикации за консумирање семе од сусам
Иако сусамот има голем број корисни својства, сепак постојат ситуации кога е подобро да не се консумира. Доколку имате проблем со дебелината, имате зголемено згрутчување на крвта, склони сте кон тромбоза и проширени вени, тогаш не се препорачува да консумирате сусам. Секако, и да ги немате споменатите проблеми, не треба да претерувате со консумирањето на оваа храна.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име