Дома Здравје Кората од даб во руската народна медицина

Кората од даб во руската народна медицина

531
0

Кората од даб во руската народна медицина

Кората од даб во руската народна медицина: Го спречува опаѓањето на косата и помага при болести на непцата.

Кората од даб како лек се користи за лекување на различни состојби. Иако мора да се собира во пролет, чајот од дабовиа кора може да се најде во продавниците за здрава храна и во зимските месеци.
Кората од даб има лековити својства кои се користат во традиционалната медицина многу години. Може да има антиинфламаторно дејство и може да помогне при зараснување на раните, проблеми со непцата , женски болести и губење на косата. Најчесто се користи чајот од дабова кора, но може да се користи и во други форми.

Како се користи дабовата кора како лек?
Најдобро е да се користи млада дабова кора која се собира напролет за време на периодот на проток на сок. Во овој момент, исто така, најлесно е да се одвои од дрвото. Кората се сече од млади гранки и тенки стебла. Избегнувајте кора заразена со лишаи. Потоа потребно е да се исуши кората од даб и да се чува на суво и ладно место.

Кои се лековитите својства на дабовата кора?
Кората од даб има голем број на лековити својства. Содржи смола, киселини, шеќер, пектин и танини. Танинот помага да се „затегне“ површината на мукозната мембрана и повредената кожа. Покрај тоа, има антиинфламаторни својства и помага во лекувањето на паразити . Може да се користи за повеќе различни услови.
Средство за заздравување на раниКога прашокот од дабова кора се нанесува на рани и мукозни мембрани, се формира филм кој ја штити раната од иритација, што го запира воспалението и ја намалува болката.
Ги зајакнува непцата и го спречува нивното крварење и олабавување на забите
Го намалува прекумерното потење на рацете и нозете
Помага да се елиминира лошиот здив
Ги смирува женските заболувања
Помага при опаѓање на косата

Подготовка на дабова кора како лек
Од дабови кора се подготвуваат масти, тинктури, инфузии, лушпи, кои можат да се користат и за внатрешна и за надворешна употреба.
Лек за изгореници
За изгореници, неопходно е да се подготви лосион со концентрирана лушпа од даб. Земете 35 гр дабова кора и прелијте ја со чаша вода. Гответе неколку минути на тивок оган, оставете да отстои 15 минути и потоа процедете.
Кората од даб како лек за прекумерно потење
Ако нозете ви се потат, подгответе се бања. Истурете 20 g со литар вода, варете 15 минути на тивок оган, процедете ја супата и разредете со вода и потопете ги стапалата 15-20 минути.

Лек за болести на устата
Оваа лушпа можете да ја користите за отстранување на лошиот здив, воспаление на слузокожата на усните, воспаление на непцата и пародонтоза . Лекот се подготвува на следниов начин:
Во две чаши вода додадете 2 лажички дабова кора
варете на тивок оган 5 минути
оставете го да отстои 10-15 минути
процедете и исплакнете ја устата 3-4 пати на ден

Лек за женски болести
Дабовата кора како лек се користи за плакнење при воспаление на вагината (колпит), ерозија на грлото на матката, вулвовагинитис (воспаление на надворешниот дел на вагината) и леукореа (прекумерна количина на секрет). За да ја подготвите лушпата, прелијте со лажица издробена дабова кора со половина литар врела вода и варете на тивок оган околу 15-20 минути. Потоа се цеди и се лади на собна температура. Користете за миење на вагината.
Дабова кора како лек за опаѓање на косата
Земете половина чаша дабова кора и половина чаша кора од кромид. Смесата се прелива со литар врела вода и се остава да отстои еден час. Процедете и почекајте да се излади. Втријте го лекот во скалпот откако ќе ја измиете косата. Оваа постапка помага за зајакнување на косата, го спречува нејзиното губење и го забрзува растот.
Овој лек исто така може да ви помогне да се ослободите од првутот. За да го направите ова, треба да го натопите скалпот пред да ја измиете косата, да ја завиткате косата во пластична фолија и пешкир еден час. Потоа исплакнете со вода и измијте ја косата.


Бремените и доилките не треба да консумираат дабова кора
Бањите не треба да се користат за повреди на поголема површина на кожата или мукозната мембрана, неправилно чукање на срцето, хипертензија и влажна егзема.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име