Дома Здравје Консумирањето јогурт го намалува ризикот од дијабетес

Консумирањето јогурт го намалува ризикот од дијабетес

30
0

Јадењето чаша јогурт на ден може да помогне во спречување на дијабетес, велат истражувачите.

Редовното консумирање на јогурт секој ден го намалува ризикот од развој на дијабетес тип 2 за повеќе од една четвртина, според наодите од новата студија.

Слични здравствени придобивки доаѓаат и од други безмасни ферментирани производи.

Истражувачите од Универзитетот во Кембриџ се обидоа да откријат дали навиките во исхраната предодредуваат дали можеме да влијаеме на ризикот од дијабетес.

Во повеќето случаи, дијабетес тип 2 е поврзан со фактори на животен стил, како што се прекумерна тежина, седентарен начин на живот или нездрава исхрана.

Ова се случува кога телото постепено ја губи способноста за обработка на нивото на шеќер во крвта, што доведува до високо ниво, што може да ги оштети органите на телото и да значи години на лошо здравје.

Претходните студии исто така сугерираат дека млечните производи можат да имаат заштитен ефект врз ризикот од дијабетес.

Претходна објаваЗелени или жолти: Кои банани се подобри?
Следна објаваКремаста палента со сос од печурки

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име