Дома Здравје Колку пати треба да уринирате во денот?

Колку пати треба да уринирате во денот?

3770
0

Дали се чувствувате како да мора често да одите во тоалет? Уролог открива што е нормално, а што не.

Д-р. Грегори Квајале, уролог ги има одговорите за вас.

КОЛКУ ЧЕСТО ТРЕБА ДА ОДИТЕ ВО ТОАЛЕТ?
Докторот наведува дека бројот на посети на тоалет зависи од навиките и големината на мочниот меур. Тој објаснува како мочниот меур може да собере до 800 ml течност кај мажите и до 600 кај жените. Обично ќе сигнализира дека треба да се испразни кога ќе има капацитет од 50 проценти.

Ако одите во тоалет 12 пати на ден и немате никакви симптоми, како промена на бојата или мирисот, се е во ред и вашиот мочен меур е здрав, вели докторот.

Количината на течност што една личност ја пие варира од една до друга личност, така што одењето во тоалет 10 пати на ден се смета за нормално, во зависност од тоа колку течност сте испиле. Ако пиете 20 чаши вода, нормално е често да уринирате.

БОЈАТА НА УРИНАТА Е ВАЖНА
Промената на урината може да значи и дека нешто не е во ред во вашето тело, па затоа е добро секојдневно да следите дали се појавуваат некакви промени, односно тоа е едно од наједноставните самопрегледи кои можете да ги направите.

Промени може да настанат и поради бременост, како и прекумерно внесување на кофеин и никотин во организмот, а во овие случаи урината најчесто потемнува. Нормалната урина е светло жолта, односно златно жолта, а ја предизвикува уробилиногенот, уринарен пигмент. Ако бојата на урината е посветла од вообичаеното, тоа значи дека урината е разредена, додека потемната боја укажува на поголема концентрација на урина, а ако урината е заматена, тоа значи дека сте внесле премалку течност во телото. Чиста урина се појавува поради големиот внес на течности, односно покажува дека сте добро хидрирани.

Ако бојата на урината е чудна ; кафеава, портокалова, зелена или црвена , тоа може да биде знак за посериозен проблем, па затоа е неопходно веднаш да се посети лекар. На пример, како и со црвената боја на урината, темно кафеавата боја може да биде предизвикана и од некои видови храна, како што е гравот. Антибиотиците и лаксативите можат да ја предизвикаат оваа боја, како и дехидрацијата. Меѓутоа, кафеавата боја на урината може да биде и показател за посериозни здравствени проблеми, како што се проблеми со црниот дроб, бубрезите и мочниот меур. Со оваа боја, прво обидете се да пиете повеќе течности за да ја исклучите можноста причината да е дехидрација, а доколку нема промени – посетете лекар или уролог за да утврдите во што е проблемот.

НЕ МОЖЕТЕ ДА ОДИТЕ ВО ТОАЛЕТ? ЕВЕ ШТО ДА ПРАВИТЕ
Ако мислите дека ретко одите во тоалет во текот на денот, а оваа состојба се нарекува уринарна инконтиненција, лекарот ве советува да разговарате со лекар, доколку имате некакви симптоми, ќе се направат тестови за да се процени дали мочниот меур и уринарниот тракт се работи правилно.

Одредена храна може да предизвика уринарна инконтиненција и се познати како диуретици кои ќе го стимулираат производството на урина и ќе го зголемат волуменот. Тоа се обично зачини, шеќер или киселини. Може да бидат одговорни инфекции, менопауза, запек. За жал, има и рак на простата или други нарушувања кои можат да бидат одговорни. За овој проблем може да биде одговорно и воспалението на мочниот меур.

ЗОШТО ПОСТОЈАНО ДОБИВАТЕ ПОВТОРЛИВ ЦИСТИТИС?
Воспаленија на уринарниот тракт грубо може да се поделат на воспаленија на горните делови на уротрактот, односно бубрезите и уретерите и долните, мочниот меур, простатата и уретрата. Воспалението на горните делови обично е резултат на пристигнувањето на бактерии преку крвта. Имено, бубрезите ја филтрираат целата крв што циркулира низ телото. Тоа значи дека сите бактерии кои влегле во телото преку дигестивниот или респираторниот тракт, или преку рана на кожата, порано или подоцна ќе поминат низ бубрегот и евентуално ќе предизвикаат воспаление. Секое влегување на бактерии не мора да значи воспаление.

Предиспонирачки фактори се камењата во бубрезите и опструкциите на слободното одводнување на урината од одредени делови на бубрегот. Друг начин на влегување на бактериите во бубрезите е асцендентниот пат преку урината, односно од мочниот меур. Предиспонирачки фактор е постоењето на т.н рефлукс, односно некомпетентен механизам за затворање на влезот на уретерот во мочниот меур, кој треба да го спречи враќањето на урината. Воспаленија на долните делови, како и претходните, може да настанат со спуштање на бактерии преку урината од горните делови или нагоре, со навлегување на бактерии во уретрата, а потоа во простатата и мочниот меур. Предиспонирачки фактор е нецелосното празнење на мочниот меур (т.н. последна урина) или присуството на камења во мочниот меур.

Бактеријата ешерихија коли (E.coli) е многу честа причина за бактерии на уринарниот тракт. Припаѓа на групата на колиформни бактерии, односно оние кои живеат во цревата (ентерококус, ентеробактер итн.). Постојаноста на E. coli во уринарниот тракт е забележана почесто кај жените отколку кај мажите. Наоѓањето на бактерии во урината, но без никакви симптоми на воспаление (покачена температура, често мокрење, печење) се нарекува асимптоматска бактериурија.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име