Дома Ментална гимнастика Колку кругови има на сликата?

Колку кругови има на сликата?

402
0

Можете ли да ја решите денешната загатка? Колку кругови гледате на сликата?

Исто како и нашите мускули, нашиот мозок треба да се тренира и да се одржува во добра форма. И, се разбира, еден од најдобрите начини да го направите ова е редовно да ги тестираме нашите моќи за набљудување.

Добрата страна на загатките
Освен што е извор на забава, решавањето на загатки има и бројни придобивки. Решавањето загатки ја зајакнува врската помеѓу мозочните клетки, што помага да се подобри меморијата. Загатките игри го тренираат вашиот мозок да гледа различни пристапи кон проблемите. И последно, но не и најмалку важно, визуелните загатки помагаат да ги тренирате мускулите на очите.

Денеска ви подготвивме интересна загатка. Имено, тоа е тест за перцепција и логично расудување.

Колку кругови има на сликата?

Погледнете го решението…

Претходна објаваНе можете да заспиете? Овој метод на американски војник ќе ве заспие за две минути
Следна објаваЛоворовиот лист ги ублажува болките во стомакот и го контролира шеќерот во крвта

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име