Дома Здравје Колку килограми е здраво да изгубите за една недела?

Колку килограми е здраво да изгубите за една недела?

1052
0

Пред се, треба да се разликуваат две работи – колку килограми можеме да изгубиме за една недела и колку треба. „Доколку сакате да изгубите тежина и да го избегнете јо-јо ефектот, треба да изгубите од половина килограм до килограм неделно.

Со оваа динамика долгорочно ќе ја одржувате новодобиената тежина. Ако изгубите килограм и пол до два неделно, а тоа е можно, постои голема веројатност дека наскоро ќе ги вратите“, објаснува д-р Лорен Слејтон за Здравје на жените .

Но, секој е различен и губењето на тежината е под влијание на многу фактори, па затоа не е пријатно да се генерализира. Ова се главните меѓу нив:

Вода

Ако брзо слабеете, веројатно не губите маснотии, туку вода. Подобро е побавното губење на тежината. Тоа е знак дека телото согорува масти, а не губи вода.

Калориски дефицит

За да знаете точно колку калории му требаат на вашето тело, или ако сакате да изгубите тежина, колку треба да го намалите дневниот внес, најдобро би било да направите биодинамичка анализа, која одредува колку калории губиме во мирување и колку мускулна маса.

Отприлика, треба да внесуваме 500 калории помалку дневно, но телото ги согорува за да изгуби половина килограм неделно. Ако на тоа го додадеме и тренингот, без проблем ќе губиме по килограм неделно.

Да речеме дека согоруваме околу 1.300 калории при одмор (базален метаболизам) и уште 350 при вежбање, што е вкупно 1.659 калории. Ако сакаме да ослабеме, треба да внесеме околу 1250 калории, ни помалку ни повеќе.

Мускулна маса

Овде зборот е ист како со вода. Ако брзо ослабеме, веројатно ја губите и мускулната маса заедно со водата, а тоа не е во наш интерес. Затоа е многу важен тренингот за сила.
Зајакнувањето и градењето мускули ќе му помогне на телото да согорува повеќе калории, бидејќи мускулите согоруваат калории, а мастите не. Кревањето тегови ефикасно ги топи мастите.

Стресот

Стресот го отежнува слабеењето бидејќи под стрес телото лачи повеќе кортизол и се што јадеме телото се претвора во маснотии и го складира во случај да има потреба (бидејќи мозокот кога сме под стрес мисли дека е во опасност).

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име