Дома Твој готвач Колач со овесни снегулки и јаболка: Сите ја обожаваат

Колач со овесни снегулки и јаболка: Сите ја обожаваат

1218
0

Колач со овесни снегулки и јаболка: Сите ја обожаваат

СОСТОЈКИ:
200 гр овесна каша
150 гр брашно
10 гр прашок за пециво
1 лажичка цимет
1 лажичка ванилин шеќер
130 мл масло
2 јајца
100 гр шеќер
2 јаболка
1 лажичка сок од лимон
80 гр ореви

За глазура:
120 гр млечна чоколада
40 мл млеко

ПОДГОТОВКА:
Јаболката излупете ги и исечкајте ги на коцки, покријте ги со сок од лимон и потоа измешајте. Во сад измешајте ги овесните снегулки, брашното, прашокот за пециво, циметот и ванилиниот шеќер и измешајте. Потоа додадете ги јајцата кои сте ги изматиле со маслото и убаво измешајте.

Додадете го шеќерот, па измешајте и додајте ја добиената смеса во јаболката, па додадете ги сечканите ореви и убаво измешајте. Смесата ставете ја во кружен калап и притиснете надолу. Се пече во рерна на 180°C околу 20 минути. Чоколадото растопете го со млеко, па прелијте го врз колачот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име