Дома Твој готвач КОКОС САЛАМА: Турбо брз рецепт, направете одличен десерт за само 10 минути

КОКОС САЛАМА: Турбо брз рецепт, направете одличен десерт за само 10 минути

5274
0

КОКОС САЛАМА: Турбо брз рецепт, направете одличен десерт за само 10 минути

СОСТОЈКИ
▪ 150 гр бисквити „пети пир“
▪ 150 гр кокос
▪ 50 гр путер
▪ 200 гр шеќер
▪ 1 дл млеко

ГЛАЗУРА:
▪ 120 гр чоколадо за готвење
▪ 50 гр путер
▪ 2 лажици масло

ПОДГОТОВКА:
Ставете ги бисквитите во повеќенаменски процесор за храна за да ги измелите. Додадете ги останатите состојки и повторно вклучете го мултитаскерот.
Извадете ја смесата и формирајте салами. Оваа количина треба да даде 4 салами долги околу 20 см.

Растопете го чоколадото, додадете путер и масло и прелијте со саламата.
Чоколадото нека се стврдне и готово!
Најдобро е саламата да ја чувате во фрижидер

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име