Дома Твој готвач Кокос колачиња со суво грозје

Кокос колачиња со суво грозје

766
0

Кокос колачиња со суво грозје

Состојки:
2 чаши брашно
1/2 чаша кокос
1/4 чаша шеќер
1/2 чаша путер / маргарин (собна температура)
2 јајца
1/2 шолја млеко
1/2 чаша суво грозје
1 лажичка ванилин шеќер
2 лажички прашок за печиво
1/4 лажичка сол
1/2 лажичка цимет

Упатство:

Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови.

  1. Во голем сад додадете брашно, кокос, шеќер, прашок за пециво, ванила, цимет и сол, добро измешајте.
  2. Додадете путер, а потоа тријте го со прстите додека не добиете мешавина. Потоа додадете ги суво грозје и измешајте.
  3. Додадете, јајца и млеко, а потоа месете додека не се формира тесто.
  4. Користете лажица за да го извадите тестото. Ставете ги топчињата од тесто во подготвен плех.
  5. Формирајте нерамномерни топчиња.
  6. Печете во загреана рерна 30 минути или до златно кафеава боја.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име