Дома Твој готвач КОКОСОВ ОРЕВ: Супер задоволство што ќе го воодушеви вашето семејство, особено децата

КОКОСОВ ОРЕВ: Супер задоволство што ќе го воодушеви вашето семејство, особено децата

1190
0

КОКОСОВ ОРЕВ: Супер задоволство што ќе го воодушеви вашето семејство, особено децата

Одлично задоволство што ќе го воодушеви вашето семејство, особено децата.

Состојки:

Бела маса:

 • 150 гр шеќер
 • 1 дл вода
 • 125 гр маргарин
 • 100 гр кокос
 • 125 гр млеко во прав

Кафеава маса:

 • 150 гр шеќер
 • 1 дл вода
 • 125 гр маргарин
 • 250 гр мелени бисквити
 • 3 лажици темно какао

За фил:

 • 10 суви смокви
 • 100 гр цели ореви

За виткање:
– 100 гр кокос

Подготовка

Направете ја белата маса:
Зовријте вода и шеќер во соодветен сад, додадете маргарин и варете уште неколку минути.

Додадете кокос и млеко во прав. Се мати со миксер и убаво се лади.

Кафеава маса:
Сварете шеќер и вода, додадете маргарин и варете неколку минути. Додадете бисквити и какао. Се замесува со жица за матење и се лади.

Смоквите потопете ги во млака вода неколку минути, исцедете ги и наполнете ги со ореви.

Премачкајте ги смоквите со кафената маса и ставете ги во фрижидер 30 минути да се излади.

Смоквите на крајот премачкајте ги со бела маса, со раце формирајте топчиња и валкајте ги во кокос.

Оставете 1 час. во фрижидер. Исечете ги топчињата на парчиња.

Само да додадам дека ќе добиете 10 големи топчиња кои подоцна ги преполовувате, па секоја половина на 4-5 дела.

Исечете ги со скалпел или тенок остар нож.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име