Дома Живот Кои пијалоци најмногу ви користат кога ги пиете наутро

Кои пијалоци најмногу ви користат кога ги пиете наутро

1413
0

Без разлика дали се работи за топла вода со лимон, чај или кафе, нутриционистите објаснија како секој пијалок влијае на телото ако го пиете наутро веднаш штом ќе се разбудите.

Huff Post пишува дека повеќето експерти ве советуваат да пиете вода наутро дури и ако не сте жедни затоа што тоа е она што му е најпотребно на вашето тело за да се рехидрира по ноќниот сон.

„Можеби не сте жедни откако ќе се разбудите, но пиењето вода веднаш по будењето е здрава навика правилно да се хидрирате во текот на денот“, вели нутриционистот Вики Шанта Ретелни.

Сепак, не мора да пиете вода, можете да изберете пијалок што ви се допаѓа и сакате.

„Сакам да пијам лименка кисела вода пред кафе, а таа лименка е добра мерка за количината на вода што треба да ја внесам во телото наутро“, вели нутриционистката Барбара Рус и советува кисела вода да се пие нормално, особено наутро, без додаден натриум.

Иако поддржувачите на кето диетата наутро пијат т.н Кафе (со додаден путер или MCT масло), нутриционистите, сепак, не се импресионирани од овој тренд.

„Ако навистина сакате да ставате путер или кокосово масло во вашето кафе, тогаш повелете. Јас лично не сум фан, а како нутриционист можам да ви кажам дека дефинитивно не е здраво. Дополнително, ниту една студија не докажала дека ова е најлесниот начин за слабеење“, додаде Рус.

Нутриционистката Аманда Франкени нагласи дека пијалоците за детоксикација немаат никаква корист за организмот.

„Не верувајте на ниту еден пијалок кој тврди дека ве детоксицира. Нашите главни органи се веќе многу издржливи системи за детоксикација и телото тоа го прави многу ефикасно самостојно“, рече Френкени.

Исто така, важно е да се нагласи дека дури и енергетските пијалоци, кои често се утрински избор, исто така не се добри за организмот и не носат никаква корист.
„Многу енергетски пијалоци се богати со кофеин, па ако пиете еден наутро, мора да бидете исклучително внимателни за внесот на кофеин во остатокот од денот“, вели нутриционистката Ејми Горин.

И додека соковите добија лош рап со текот на годините, Рус истакна дека повремената чаша сок од портокал е во ред.

„Точно е дека сокот не ги содржи сите влакна како овошјето, но сепак може да се вклучи како добар извор на витамин Ц“, додаде таа.

Нутриционистот Тоби Смитсон, кому му беше дијагностициран дијабетес на 8-годишна возраст, вели дека секое утро прави доволно чај за да му трае цел ден.

„Истражувањето ги покажа здравствените придобивки од пиењето чај, вклучително и превенција и третман на дијабетес. Се чини дека полифенолите во чајот влијаат на активноста на инсулин, а другите придобивки вклучуваат подобрена чувствителност на инсулин, одржување на здрав крвен притисок, намалување на ризикот од срцеви заболувања и намалување на ризикот од развој на дијабетес тип II“, рече тој.

Експертите нагласуваат и дека пиењето топла вода со лимон нема никакви „магични“ ефекти, но доколку некој се чувствува добро додека ја консумира, тогаш може да продолжи без проблем, бидејќи напитокот во никој случај не штети.

Сепак, тие додале дека наместо вода со лимон, подобро е да пиете зелен чај со лимон бидејќи на тој начин ќе добиете и антиоксиданси.

„Ако сакате нешто да помогнете со одењето во тоалет наутро, оваа рутина ми прави чуда – прво пијам чаша вода, а потоа шолја кафе“, додаде Френкени.

Без разлика, експертите се согласуваат дека вашата прва голтка во денот е важна.

„Тоа ви го подготвува целиот ден. Последното нешто што сакате да го направите е да го започнете денот со сладок, преработен, газиран или енергетски пијалок кој ќе го преплави вашето тело со шеќер. „Овие пијалоци можат да испорачаат брзо вбризгување енергија, но тоа секако ќе биде придружено со значителен замор подоцна наутро“, вели нутриционистот Карен Ансел.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име